KINESKI JEZDA I DAFINA OJADILI NAROD: Ljudi plaču i kukaju ispred kompanije, pokušavaju da povrate 330 miliona dolara! (VIDEO)
U svetlu poslednjih potresa u kineskom sektoru P2P kreditiranja (onlajn platforme na kojima su "obični ljudi" zajmodavci), koje je do skoro bilo u usponu, oko 80 investitora propalog zajmodavca Sinahui (Xinhehui) protestovalo je ispred sedišta kompanije u Hangdžou, tražeći pomoć za spas u iznosu od 330 miliona dolara.
Ozlojađeni investitori su, izražavajući svoj bes, izvikivali parole a u jednom momentu je čak došlo do okršaja sa policijom ispred ulaza u sediše Meidu Enerdži Korporacije koja je vlasnik oko trećine propalog zajmodavca.
Iako se iz video snimka ne razumeju jasno zahtevi okupljenih, jedna od okupljenih investitora je rekla da demonstranti pokušavaju da izvrše pritisak na kompaniju da isplati neisplaćene rate.
Gospođa Ksue ,koja iz straha nije htela da se predstavi punim imenom, rekla je da je oko 8 sati ujutro stigla sa oko 80 drugih investitora i iz susednih pokrajina, kako bi zahtevali isplatu oko 332 miliona dolara (2.26 milijarde juana), uključujući i ratu od 860 miliona juana koja je trebalo da bude isplaćena do 6. januara.
"Naši protesti su uzaludni, rešenje se još ni ne nazire, a kompanija samo ćuti čeka da nam ponestane snage", rekla je ona i dodala da je njena porodica uložila 2 miliona juana u Sinahui.
Prema saopštenju objavljenom na kompanijskom sajtu 14. januara, stoji da je većina glasanjem odobrila plan za restruktuiranje. Predstavnik službe za rad sa klijentima je to juče i potvrdio.
Jedan od okupljenih investitora rekao je da je policija zatražila od demonstranata da ne dižu transparente i ne uzvikuju slogane. Kako je rekao, protest je počeo da zamire u popodnevnim satima, a većina učesnika je nezadovoljna pošla kućama.
Na jednom od snimaka se vidi žena sa krvarenjem iz nosa, ali se na precizira kako je do povrede došlo.
Kompanija Meidu Enerdži, koja posluje na Šangajskoj berzi, rekla je početkommeseca da poseduje 34 odsto udela u Sinahuiju, ali je predstavnik kompanije u utorak izjavio da ne mogu da pomognu demonstrantima.
Kineske vlasti dramatično sužavaju tržište P2P kreditiranja, koje je dovelo do ogromne Poncijeve šeme (piramidalne prevare), protesta u većim gradovima i potpunog bankrota štediša koji su uložili životnu ušteđevinu. Vlasti pokušavaju da uklone male i srednje P2P platvorme kreditiranja širom zemlje.
Kurir.rs / Bloomberg
Foto: YouTube prtscr / Xiaocheng zhao