Na graničnom prelazu Preševo prošle nedelje zaplenjeno je 600 grama zlata, vrednog 13.000 evra od dvoje makedonskih državljana,koji su tvrdili da je to njihov lični nakit. Iz Uprave carina napominju da je ovaj vide šverca oduvek atraktivan krijumcarima širom sveta, pošto je zlato na ceni u svim zemljama uključujući i visokorazvijene.
Kako cena zlata raste, naročito u kriznim vremenima, tako ono postaje još privlačnije potencijalnim švercerima, jer se na razlici u ceni može ostvariti još veci profit. U Upravi carina kažu da su za proteklih 5 godina zaplenili preko 60 kilograma zlata, a samo tokom prošle bilo ga je preko 14 kilograma.
- Za ilegalne tokove zlatnog nakita više ne postoje jasno definisani putevi, jer se ovakvi prekršaji dešavaju na svim graničnim prelazima, podjednako i na ulazu i na izlazu iz zemlje. Zlato se pronalazi u svim oblicima: u prahu, listićima, polugama, lomljeno i pretopljeno, ali je najviše bilo nakita - od uobičajenog, do luksuznih komada, optočenih dragim kamenjem - napominju u Upravi carina.
U carini objašnjavaju da se ličnim nakitom smatra ono što se nosi na sebi.
- To ne znači da putnik, na primer, oko vrata može da stavi na desetine zlatnih ogrlica pa da ih predstavlja kao lični nakit. Carinici ce to svakako smatrati sumnjivim. Zahvaljujući njihovom iskustvu otkriveni su brojni zanimljivi slučajevi poput nakita u teglama ajvara, tetrapaku od sokova i mleka, tosteru, pakovanju gotovih jela i u šupljinama vešalica za garderobu - objasnili su u Carini.
Zlato otkriveno na graničnim prelazima privremeno se oduzima vlasnicima.
- Ukoliko sud donese presudu o njegovom trajnom oduzimanju, ono će se naći na nekoj od javnih licitacija koje organizuje Uprava carina. Za kupovinu zlata mogu se nadmetati isključivo pravna lica registrovana za tu delatnost - zlatari i juveliri. Kao i u slučaju druge trajno oduzete robe, sredstva ostvarena prodajom na ovaj način direktno se slivaju u državni budžet - naveli su u Upravi carina.
(Kurir.rs/J.I./ Foto:Uprava carina)