DA SE SAZNA ISTINA O STRADANJU

IMENOVANI ČLANOVI KOMISIJA ZA ISTRAŽIVANJE STRADANJA TOKOM 90-IH: Istragu o Sarajevu vodiće Rafel Izraeli, a o Srebrenici Gideon Grajf (VIDEO)

Foto: YouTube/Printscreen

Vlada Republike Srpske imenovala je danas članove međunarodnih i nezavisnih tela - Komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine i Komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.

V.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Milorad Kojić, rekao je da će Centar pružiti potpunu administrativno-tehničku i finansijsku podršku radu komisija.

Kojić je naveo da su članovi komisija iz 12 zemalja sveta i da je predsedavajući Komisije za Srebrenicu Gideon Grajf, a za Sarajevo stručnjak iz Izraela Rafel Izraeli.

On je istakao da će komisija za Sarajevo imati sedam članova, a za Srebrenicu devet, te da će konistitutivne sednice ovih komisija biti održane krajem marta ili početkom aprila.

IMENOVANI ČLANOVI KOMISIJA ZA ISTRAŽIVANJE STRADANJA TOKOM 90-IH: Istragu o Sarajevu vodiće Rafel Izraeli, a o Srebrenici Gideon Grajf (VIDEO) Izvor: Youtube

Pored Grajfa, članovi Komisije za Srebrenicu su Adenrelo Sinaba iz Nigerije, Јukiosa Јapa, Rodžer Bajat iz Australije, Zeng Јi iz Kine, Đuzepe Zakarija iz Italije, Markus Golbarh iz Nemačke, Larens Almarfrens iz SAD i Marija Đurić iz Srbije.

Članovi Komisije za Sarajevo, pored Izraelija su Volter Manusek iz Austrije, Lorens Almarfrens, Darko Tanasković, iz Srbije, Đuzepe Zakarija, Viktor Bezučenko iz Rusije i Patrih Bario.

IMENOVANI ČLANOVI KOMISIJA ZA ISTRAŽIVANJE STRADANJA TOKOM 90-IH: Istragu o Sarajevu vodiće Rafel Izraeli, a o Srebrenici Gideon Grajf (VIDEO) Izvor: Youtube

"Kakvi god da budu konačni izvještaji komisija, koje će usvojiti i Vlada Srpske, njih moraju prihvatiti svi narodi, jer su usmereni ka istini i pomirenju među narodima", rekao je Kojić.


Gideon Grajf, istoričar i predsednik Komisije za Srebrenicu, istakao je da svi u komisiji moraju biti lojalni prema činjenicama, istini i žrtvama i da je to njihova moralna obaveza.

"Zločine u Aušvicu i Јasenovcu treba zvati istim imenom – genocidom. A što se tiče Srebrenice, voleo bih da sačekamo da istražimo slučaj, da vidim svu dokumentaciju, da razgovaram sa ljudima, da vidim fotografije, dokaze. To je dug proces. Ako bih svoje mišljenje rekao sada, onda istraživanje ne bi imalo smisla", dodao je Grajf.

Kurir.rs/RTRS
Foto: Youtube/Printscreen