VADUZ - Prvi put ove godine u Ambasadi Srbije u Švajcarskoj i Lihtenštajnu, sa sedištem u Bernu, obeležn je Dan državnosti Srbije, saopšteno je iz te ambasade.
Dan državnosti je obeležen juče uz zvuke pesme Što se bore misli moje koju knez Mihailo Obrenović sredinom 19. veka posvetio princezi Mariji Jozefi od Lihtenštajna.
Svečanost je održana u Vaduzu, a ambasadorka Snežana Janković istakla je da diplomatske odnose Srbije i Lihtenštajna, zasnovane pre 15 godina, krase međusobno uvažavanje, dobra saradnja i prijateljstvo.
Ona je, takođe, naglasila da ima mnogo prostora da se odnosi dveju zemalja dodatno unaprede, posebno na ekonomskom, obrazovnom i kulturnom planu, te da je svaka inicijativa za produbljivanje saradnje Srbije i Lihtenštajna, sedišta svetskih banaka i finansijskih institucija, dobrodošla i da će biti rado prihvaćena s naše strane.
Kako je saopšteno iz Ambasade, proslavi su prisustvovali su predstavnici lihtenštajnske vlade, diplomatskog kora, direktor Narodnog muzeja Lihtenštajna i brojne ugledne zvanice iz poslovnog sveta, od kojih su mnoge izrazile želju za poslovnom saradnjom sa Srbijom.
Dan državnosti Srbije svečano je obeležen i u Parizu
Dan državnosti Srbije svečano je obeležen i u Parizu, u organizaciji Ambasade Srbije u Francuskoj, i u prisustvu velikog broja javnih ličnosti te zemlje.
Na prijemu, u četvrtak, 14. februara, prisutnima su se obratile ambasadorka Srbije u Francuskoj Nataša Marić, kao i poslanica i predsednica grupe prijateljstva Francuske i Srbije u francuskom parlamentu Živka Park.
Ambasadorka Srbije u Parizu Nataša Marić se tom prilikom zahvalila svim Francuzima - novinarima, profesorima, vojnicima, umetnicima, dobročiniteljima i svima onima koji su, kako je istakla, godinama radili i još uvek istrajno rade na promociji Srbije, a koji su i te večeri došli da sa svojim srpskim prijateljima proslave Dan državnosti Srbije.
Marić je, takođe, istakla značaj srpske dijaspore u izgradnji neraskidivih veza koje spajaju dva naroda.
Poslanica Park je istakla da su odnosi dve zemlje, i na političkom i na ekonomskom planu, u usponu i da predstoji realizacija posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji. Ona je istakla i da će ministarka za Evropu Natali Luazo 25. februara posetiti Beograd, što će biti dobra prilika za razmenu mišljenja sa srpskim zvaničnicima o najvažnijim pitanjima.
Park je podvukla značaj obeležavanja primirja u Prvom svetskom ratu i kazala da je tim povodom prošlog novembra boravila u Beogradu.
Prijemu su, uz predstavnike diplomatskog kora i visokih vojnih zvaničnika, prisustvovali i senatorka i predsednica Grupe prijateljstva Francuska-Balkan u Senatu Francuske Marta de Sidrak, senator Olivije Kadik, poslanica i članica Spoljnopolitickog odbora Nacionalne skupštine Liliana Tangi, direktor Vansi-a Nikola Notber, zamenik urednika Figaroa Žan Kristof Buison, pisac i novinar Patrik Beson, glumac Žan Mark Bar, kao i unuk francuskog generala Tranijea iz Prvog svetskog rata Pjer Tranije, i penzionisani pukovnik i pripadnik specijalnih snaga Francuske, odlikovan ordenom Svetog Save, Žak Ogar.
Srbija 15. februara slavi svoj nacionalni praznik, Dan državnosti - Sretenje, u znak sećanja na dva događaja koja bitno opredeljuju njen nacionalni identitet, početak ustanka protiv Turaka za oslobođenje 1804. i donošenje Sretenjskog Ustava iz 1835. godine.
(Kurir.rs/Tanjug)