30. aprila 1945, Adolf Hitler, vođa Trećeg Rajha, ubio se pištoljem "valter PPK" kalibra 7,65 milimetara.
U strahu se da će pasti u ruke Sovjeta koji su se probijali kroz Berlin, Hitler je prvo progutao kapsulu sa cijanidom, a zatim se, u 3:30 popodne ubio.
Pronađen je zajedno sa svojom novom suprugom Evom Braun, koja je takođe progutala kapsulu cijanida. Bili su na kauču.
Veruje se da je Hitler posedovao nekoliko modela pištolja PP i PPK, ali pištolj koji je koristio 30. aprila je odavno izgubljen, verovatno uzet kao trofej za sovjetskog vojnika ili čuvan i sakriven od strane jednog od poslednjih ljudi koji je napustio Firer bunker pre predaje Berlina. i konačni kolaps Trećeg Rajha 7. maja.
1. maja, nacističke vlasti su objavile da je Hitler umro boreći se sa svojim ljudima i da je on postao njegov naslednik. Tela Hitlera i Braunove su izneta iz bunkera do malog vrta iza kancelarije Rajha. Polili su ih benzinom, zapalili, a zatim žurno zakopali u krater.
Iako je PPK možda poznat po svojim vezama sa nacističkom Nemačkom, to je i oružje Džejmsa Bonda - iako je Bondovo prvo oružje bilo Bereta 418. Tek kada je poštovalac predložio PPK kao više muško oružje, Jan Fleming je njime naoružao tajnog agenta
Karl Volter Vafenfabrik je prvobitno razvio PPK iz nešto većeg Valter policijskog pištolja 1931. godine. "PPK" je skraćenica od Polizeipistole Kriminalmodell - "Policijski pištolj detektivski model" - i bio je izuzetno popularan širom Evrope među policijom i civilima.
Tokom rata, P-38 je bio standardno oružje nemačkih oružanih snaga. Međutim, PPK je bio izdat policiji, visokim oficirima, pripadnicima Luftvafea i obaveštajnim službama.
PPK je sigurno jedan od najuspešnijih pištolja sa dvostrukim dejstvom. To je ujedno i jedan od najkopiranijih pištolja na svetu. Ruski Makarov je popularan klon. PPK je još uvek u proizvodnji nakon 80 godina.
Kurir.rs/National Interest
Foto: Profimedia/Vikipedia
Save and publish