veruje u zaostavštinu

VUČIĆ ZA BRISELSKI POLITIKO: Sporazum mora da bude postignut, u suprotnom ćemo se suočiti sa katastrofom

Foto: Tanjug/Msc/Guelland

MINHEN, BRISEL - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za Politiko, na marginama Minhenske bezbednosne konferencije, da ga u nastojanjima za postizanjem sporazuma sa Prištinom, koji možda neće biti popularan u domaćoj javnosti, pre motiviše viši cilj, nego dnevna politika.

Sporazum mora da bude postignut, ističe Vučić i dodaje: "U suprotnom ćemo se suočiti sa katastrofom. Ja verujem u nečiju zaostavštinu, to bih voleo da vidim", kazao je Vučić, citira ga Politiko.

Foto: Printscreen
foto: Printscreen

Briselski sajt je u opširnom tekstu objavio razgovore koje je njihov novinar tokom trajanja konferencije u Minhenu vodio sa Vučićem, kosovskim predsednikom i premijerom Hašimom Tačijem i Ramušem Haradinajem, kao i predsednikom Crne Gore Milom Đukanovićem.

U tekstu "O Kosovu: Tri predsednika i premijer", deo posvećen Vučiću nosi podnaslov "U potrazi za zaostavstinom" i u njemu se navodi da je Vučić "jasno stavio do znanja da se neće vraćati za pregovarački sto sve dok Kosovo ne ukine tarife od 100 odsto nametnute na srpsku robu prošlog novembra kao odgovor na napore Beograda da blokira članstvo Prištine u policijskoj agenciji Interpol".

Vučić je poručio da će se, ako tarife budu ukinute "odmah vratiti u Brisel" kako bi nastavio dijalog.

Na to je usledila novinarska opaska da je Haradinaj, za kojeg "Politiko" navodi da je "pokretačka sila koja stoji iza tarifa", kazao da će one biti ukinute tek nakon spostizanja konačnog sporazuma.

"Mislio sam da je neodgovoran, ali ne i da je toliko neodgovoran", odgovorio je Vučić.

Navodi se da je predsednik Srbije "pozvao spoljne sile da izvrše 'pozitivan pritisak' na sve strane - jasno stavljajući do znanja da žele da vide sporazum i pružajući podsticaje koji bi mogli da dovedu do njegovog postizanja, ali je potom dodao": "To se više tiče nas, Srba i Albanaca, da budemo iskreni", rekao je Vučić.

Navodi se i da je srpski predsednik kazao da "dve strane treba da budu slobodne da razgovaraju o povlačenju zajedničke granice", iako je, po oceni Politika, "razgovor o mogućoj razmeni teritorija pokrenuo osude u regionu i podelio međunarodne sile".

Foto: Printscreen
foto: Printscreen

U tekstu se dalje navodi da je "Vučić umanjio entuzijazam EU oko ideje da bi sporazum o Severnoj Makedoniji mogao da stvori momentum za rešenje između Srbije i Kosova".

"To pokazuje da su Evropi potrebne neke dobre vesti, više nego što je nešto mnogo važan u pogledu situacije između Beograda i Prištine. To ne može da se poredi... To je 100 puta teže", kazao je Vučić.

"Politiko" ocenjuje da je u vezi sa "žučnom javnom debatom" Vučića i Tačija u Minhenu, "dobra vest da se oni baš ne slažu" i da je to otprilike jedino oko čega su se složili.

Portal ocenjuje da je debata "jasno pokazala koliko će im biti teško da dođu do mirovnog sporazuma, čak i dve decenije posle rata".

Briselski sajt navodi da su "i Tači i Vučić kazali da je njihova razmena mišljenja u lošem raspoloženju bila korisna zato što je pokopala bilo kakvu lažnu nadu da će oni brzo postići sporazum", ali i podseća da se oni i dalje suočavaju sa snažnim zapadnim pritiskom da nastave dalje".

"Vučić i Tači su razmenjivali optužbe vezane za rat i raspravljali se oko toga ko je kriv za aktuelni prekid dijaloga uz posredovanje EU, namenjenog razrešavanju razlika. Ali, EU i SAD traže od lidera da izglade stvari. Donald Tramp im je pisao pisma ohrabrujući ih da teže sporazumu, kojim bi bila podvučena crta ispod poslednjeg u seriji ratova zbog kojih se Jugoslavija raspala 90-ih godina prošlog veka", piše u tekstu.

Foto: Youtube Printscreen
foto: Youtube printscreen

Navodi se da bi, "kada je u pitanju EU, sporazum u velikoj meri smanjio šanse oživljavanja zamrznutog sukoba između Srbije i Kosova", kao i da su "i EU i SAD rešeni da vežu Zapadni Balkan snažnije za Zapad, smanjujući tako uticaj Rusije, Turske i drugih rivalskih sila u regionu"".

"Zapadni lideri nadaju se da će okončanje dugotrajnog spora između balkanskih suseda Grčke i sada preimenovane Severne Makedonije ohrabriti Kosovo i Srbiju da slede primer", navodi se u tekstu.

(Kurir.rs/Tanjug)