Tajna društva moćnika koji donose važne odluke oduvek su bila inspiracija za filmove i romane, ali neka od njih i danas funkcionišu iako ih istorija jedva i beleži.
Mnoge od tajanstvenih organizacija su se tokom vremena ugasile ili izgubile na značaju, a neke od njih još postoje ali sa mnogo manje tajnovitosti u svom radu. O ova tri tajna društva međutim, najmanje se zna ali neke od teorija kažu da je njihov uticaj i dalje prilično moćan.
1. ODESA
Jedno od najtajnovitijih društava je zapravo mreža koju su nacisti osnovali pred kraj Drugog svetskog rata, koja je pomagala Hitlerovim saradnicima da pobegnu i potraže utočište, najčešće u latinskoj Americi. Organizacija bivših pripadnika SS- a, ODESSA (Organisation der Ehemaligen SS-Angehörigen), pripradnika SS-a), spominje se prvi put 1946. godine u izveštajima američkih obaveštajaca.
Dok neki teoretičari tvrde da ona nikada nije ni postojala, drugi smatraju da je reč o nazivu više različitih organizacija koje su se bavile izvlačenjem nacista "na sigurno", (među kojima su bile Stille Hilfe, Die Spinne...).
Međutim, postoje tvrdnje po kojima ova mreža postoji i ima uticaj i dan danas. Iako je teško poverovati da je neko od osnivača ili originalnih članova danas još živ a kamoli da ima aktivnu moć, zagovornici ove teorije tvrde da je reč o mreži koja raspolaže tajnama iz kojih crpi moć da vuče konce i u današnje moderno vreme.
Zagovornici teorije da ODESSA nikada nije prestala da deluje iznosili su razne zanimljive teze, od američkog raketnog programa na čijem je čelu bio nacista Verner von Braun (Wernher von Braun), do onih filmskih teorija po kojima se Hitler sakrio u posebno napravljen svet u unutrašnjosti Zemlje.
2. Bratstvo čistoće
Tajno društvo o kojem se jedva nešto zna je Malo se zna o muslimanskom mističnom Bratstvu čistoće koje se negde pominje i kao Bratsvo iskrenosti (Ikhwan al-Safa). Ono što se zasigurno zna je da su iza sebe ostavili enciklopediju Učenja Bratsva čistoće.
Istoričari pokušavaju da otkriju ko je sve pripadao ovom tajnom društvu, međutim nisu sigurni ni da li je ono osnovano u 8. ili 10. veku. Ipak, zahvaljući njihovoj knjizi zna se da je centar organoizacije bio u Basri, današnjem Iraku.
Sastajali su se isključivo uveče, po tačno utvrđenom rasporedu, tri puta mesečno. Na prvom sastanku početkom meseca su držali govore, na drugom su raspravljali o astronomiji i astrologiji, a na trećem koji se održavao i između 25. i kraja mjeseca su recitovali himne filozofskog sadržaja.
Sastajali su se za vreme prolećne i jesenje ravnodnevnice, kao i tokom letnjeg solsticija, kada su vršili određene obrede kojim su evocirali uspomene na Haran, drevni grad u gornjoj Mesopotamiji (današnja Turska), a koji je bio centar znanja i nauke.
Članovi su bili podeljeni u četiri klase u zavisosti od njihove starosti i znanja. Najviše rangirani su bii proroci i filozofi koji su imali "status anđela". Bratsvo je ovima "anđeoskim statusom”, opisalo i Isusa, Sokrata i Muhameda.
3. Rozenkrojceri
Ovo ezoterično mistično društvo je prema legendi osnovao Kristjan Rozenkrojc u srednjevekovnoj Nemačkoj 1378. godine i smatra se jednim od najstarijih tajnih organizacija. Vrhunac moći organizacija doživljava u 17. veku.
Zapisi koji su otkriveni pre nekoliko godina govore o tajnom bratsvu koje su činili alhemičari i mudraci. Cilj im je bio politička i intelektualna transformacija Evrope, s posebnim naglasnkom na nauku, religiju i umetnost.
Navodno je njihov Manifest sadržao naučnu podlogu za transformaciju čovečanstva ali se držala u tajnosti jer “čovečanstvo nije bilo spremno”.
Međutim, dok neki teoretičari tvrde da je manifest potpuna izmišljitona, drugi zagovaraju teoriju da su rozenkrojceri čuvari drevnih tajni, a da im se učenje temelji na mešavini egipatskog hermetizma, gnosticizma, ezoteričnog hrišćanstva, alhemije i kabale. Bili su organizovani u tajna bratstva tako da su uticali na pojavu slobodnih zidara odnosno masonskih loža i teozofskih društava. Upravo zato neke od organizacija koje postoje i danas tvrde da vuku korene od originalnih rozenkrojcera.
Kurir.rs / Ancient-code.com
Foto: Profimedia, Wikipedia