RUSI SU NAPRAVILI ČUDO: Druge sile ne mogu da dostignu tu tehnologiju ni za 15 godina, a sada su oči uprte u SAD! (VIDEO)
Ruski predsednik Vladimir Putin je, u govoru Dumi, poslao neobičnu poruku da će "avangard" biti montiran na "sarmat" umesto na "rubež", čime je greška u ciljanju smanjena na svega 15 metara.
Ključno je što "sarmat" na 500. kilometru počinje da izbacuje 19 hipersoničnih projektila, kaže Momčilo Milinović sa Katedre za naoružanje Mašinskog fakulteta u Beogradu koji je analizirao rusko naoružanje.
Ceo projekat "avangard" je prošle godine, dok je bio u stanju testiranja, bio zaodenut tajnom, a osnovno pitanje bilo je kako se njime upravlja.
Sumnjalo se i u preciznost, s obzirom na to da nema upravljačke organe. Međutim, postavljen na "sarmat", "avangard" je u mogućnosti da menja kurs do 6.000 kilometara bočno, a visinu od najveće do najmanje.
Putin je naglasio da je "avangard" delo mladih inženjera, koji su, kako je rekao, rasli zajedno sa projektom.
"Dakle, u takvom konceptu, on Americi otvoreno preti da će da im polupa silose. Međutim, opet počinjem da sumnjam u njegove reči — mislim da će on to da stavi i na ’rubež‘. Da će da čuva i granicu sa time i da je to pretnja ovima - nemojte da se igrate po Evropi, znate li da imamo i ’rubež‘, koji ima četiri ’avangarda?‘", objašnjava Milinović.
Govoreći o raketi "cirkon", Milinović naglašava da ovu raketu pokreće pastasto gorivo, koje kruži i hladi celu raketu, tako rashlađena raketa ulazi u reakciju razgradnje najtežeg ugljovodonika dekalina. Da bi zadržala potisak, raketa može da leti maksimalnom brzinom od 7,6 maha, što su ruski inženjeri tačno proračunali, navodi se.
"Cirkon“ i „avangard“ su, prema Milinovićevim rečima, remek-dela, pokloni ruskom narodu, jer su tako koncipirana da će proći najmanje 15 godina dok druge sile budu dostigle tu tehnologiju.
Premda se u SAD vrše opsežna istraživanja, Amerikanci kasne sa operativnom upotrebom plazme. Američko kašnjenje bi moglo da se objasni time da je ruska vojska komandant istraživanja, dok je američka vojska kupac od raznih privatnih istraživačkih kompanija.
Nepoznanica je šta Amerika namerava da uradi, s obzirom da nijedan dosadašnji sistem antiraketne odbrane nije primenjiv u svemiru. Ono što Milinović prognozira je, kako kaže, sasvim nova teorija bezbednosti.
Gađanje iz kosmosa je veoma težak zadatak. Prva teškoća je isuviše kratko vreme za koje treba naći neprijateljsku raketu, naciljati je i pogoditi je - raketi je potrebno između 3,5 i 4,5 minuta da pogodi cilj, a to iz svemira nije moguće.
Drugo, da bi Amerika pratila celu teritoriju Zemlje iz svemira, potrebno joj je minimum oko 1600 satelita. Takav projekat koštao bi 283 milijarde dolara, navodi Milinović u emisiji "Na nišanu Lazanskog".
Kurir.rs/Sputnjik Srbija
Foto: Youtube/Printscreen