Zaštitimo se od sunca!
Sve teže podnosite visoke temperature jer je svaki dan vreliji od prethodnog? Iako meteorolozi najavljuju kratak period zahlađenja početkom sedmice, već od sredine nedelje opet nas očekuju pustinjske vrućine. Tokom prethodnih dana nadležni su razmatrali mogućnost da se uvede vanredno stanje zbog temperatura koje su ugrožavale zdravlje ljudi. S obzirom na to da je leto u punom jeku, još nije isključeno da će takve mere biti primenjene.
Najveća opasnost koja nam preti na temperaturama iznad 35 u hladu je toplotni udar. On nastaje kad organizam izgubi sposobnost da reguliše telesnu temperaturu. Tada može da se desi da temperatura tela dostigne i 40 stepeni, a osoba oseća jaku glavobolju, nesvesticu, dezorijentaciju i mučninu. Pored toga, koža je crvena i topla, telo se više ne znoji, a disanje postaje sve pliće i otežanije.
Dr Nada Macura, portparolka beogradske Hitne pomoći, kaže da svako od nas treba da zna kako da reaguje kad nekome pozli zbog vrućine.- Osobu kojoj pozli zbog visoke temperature i sunca potrebno je preneti u hladovinu, raskomotiti je, podići joj noge i poprskati je hladnom vodom. Za nju je važno da se odmara i izbegava izlazak iz kuće u najtoplijem delu dana - od 10 do 17 časova - istakla je Macura.
Toplotni udar se razvija postupno, ali i iznenada. Osobi koja ga doživi trebalo bi da se ukaže pomoć što pre, jer u najgorem scenariju može da dođe i do smrti. Zato je to ozbiljno zdravstveno stanje koje zahteva intervenciju lekara. Ali dok on ne dođe, pacijentu moramo da snizimo temperaturu tako što ćemo ga skloniti s direktnog sunca, uneti ga u klimatizovan prostor i dobro ga istuširati mlakom vodom. Preporučuju se i ledene obloge na glavi, vratu, pod pazuhom i na preponama.