PARANORMALNE POJAVE U SRBIJI: Vampiri su opet među nama
U poslednje vreme sve češće se pojavljuju priče da su pokojnici ustajali iz grobova i u gluvo doba noći upadali ljudima u kuće... Legenda nikako ne umire. Kurir istražuje kako su nastali mitovi o ovim krvopijama
Jedna žena iz sela u Borskom okrugu nedavno se obratila policiji s molbom da je zaštite od vampira! I nije jedina. Nakon nje, to je učinio i čovek V. B. (65) iz sela Rtkovo kod Kladova. One koji veruju u paranormalne pojave počela je da hvata panika.... Vampiri su opet među nama.
Žena iz okoline Bora opisala je kako vampir proteklih mesec dana, oko ponoći, uvek dođe u kuću u kojoj ona živi sama, ali ne da sisa krv, već samo legne kraj nje i želi da pričaju. Kaže da se u početku bojala da će joj nauditi, a onda joj je dosadio i zahtevala je od policije da ga izvade iz groba i zabiju mu glogov kolac jer noćima ne može da spava od njega.
Postaju nevidljivi
Ni muškarcu iz Rtkova vampir nije isisao krv. U stvari, više ih je i radije mu se zavuku u frižider i špajz.
- Ovako stoje stvari. Meni noću dolaze vampiri u kuću i kradu mi hranu, sve mi pojedu što im se sviđa. Nisam ih zatekao na delu, jer to su vampiri, čim osete da sam budan, oni se pretvore u nešto nevidljivo. Ali znam da su oni! Uveče ja ostavim tako nešto za jelo, ujutru ništa ne ostane. Jednom su mi prevrnuli stolicu, a ja nisam ni čuo kad je pala. Lepo molim da ih pohapsite i strpate u zatvor! - zahtevao je V. B. od policajaca.
Zašto su Srbi kroz istoriju sve do dana današnjeg toliko fascinirani fenomenom vampirizma koji se od nas proširio na svet, za Kurir objašnjava etnolog Aleksandar Repedžić.
- Reč vampir se u Srbiji pojavljuje još u 18. veku, kada je Austrougarska prvi put poslala ekspediciju da ispita slučaj Petra Blagojevića iz Velikog Gradišta, za koga su meštani tvrdili da je postao vampir. Tada ljudi nisu znali zbog čega može da dođe do nadutosti tela posle smrti i sporijeg raspadanja. Neke bolesti, uključujući anemiju, oni su tumačili kao vampirizam. Kasnije se u srpskoj istoriografiji pojavljuje i vampir Sava Savanović iz okoline Valjeva. Međutim, arheološka istraživanja u Rumuniji i Bugarskoj otkrila su nekropole s kolcima.
Ipak, posebno mesto u istoriji vampirizma zauzimala je istočna Srbija.
Turistička atrakcija
- Kod Vlaha se vampir postaje još za života i uglavnom se vezivao za stare i nemoćne ljude koji su dugo ležali u krevetu i bili bolesni. Onda u selu umru od svojih nekih bolesti, recimo, tri praseta i pet jaganjaca i narod to protumači da se neko povampirio. Ja volim da kažem da je vampir kao pojava umro sa elektrifikacijom, pa je svako mogao da vidi koji švaler ide kod koje žene - objašnjava Repedžić.
Srbi bi mogli od legendi da naprave turističke atrakcije, kao što au Rumuni sa najpoznatijim svetskim vampirom - grofom Drakulom.
- Drakula, odnosno Vlad Cepeš, bio je knez Vlaške, koja je zauzimala deo Srbije, Rumunije i Bugarske. Rumunija je u EU i oni dosta ulažu u tradiciju, održavanje zamkova, ali njega je vaskrsao i proslavio Abraham Stoker u svojoj knjizi - zaključuje Repedžić.
Ovako izgleda srpski vampir
- bleda koža
- dugi nokti
- duga kosa
- naduto tkivo u obliku leptira može da obilazi vodenice
- često nema kosti ni meso, odnosno deluje pihtijasto
(Kurir.rs/Jelena Pronić /Foto: Shutterstock, Printscreen, Ilustracija, Privatna arhiva)