Nedićevi potomci traže vraćanje imovine

Među imovinom koju naslednici traže su zgrada u Nemanjinoj ulici u kojoj je danas Narodna banka Srbije, Zemunski park, placevi u Grockoj, u Vrtlarskoj ulici u Zemunu i nadoknada za pet knjiga koje je Nedić izdao

BEOGRAD - Potomci Milana Nedića, predsednika Vlade Srbije u vreme bacisticke okupacije u Drugom svetskom ratu, podneli su zahtev Agenciji za restituciju da im se vrati imovina oduzeta posle rata, prenela je danas Radio-televizija Srbije.

Među imovinom koju naslednici traže su zgrada u Nemanjinoj ulici u kojoj je danas Narodna banka Srbije, Zemunski park, placevi u Grockoj, u Vrtlarskoj ulici u Zemunu i nadoknada za pet knjiga koje je Nedić izdao.
Milan Nedić se ubio pre izricanja presude za saradnju sa okupatorom, te formalno nije osuđen, zbog čega njegovi naslednici, kako su naveli, nisu ni tražili njegovu rehabilitaciju.

Jedini zahtev koji su do sada podnosili je da im se kaže gde je sahranjen.
Sada su odlučili da traže ono što im je Milan Nedić ostavio testamentom iz 1941. godine.

Praunuk Milana Nedića, Aleksandar, rekao je da porodica samo traži ono što joj pripada."Mi smo svesni da ćemo dobiti malo ili ništa, ali je ovo naš način da bacimo malo više svetla, da nadležne institucije počnu drugačije da govore, ne samo o Milanu Nediću, već i o istoriji", rekao je Aleksandar Nedić.

Šabački advokat Gojko Lazarov koji se bavio slučajevima restitucije, rekao je za RTS da je za odluku o vraćanju imovine potrebna dokumentacija o imovini i njenom oduzimanju.
U slučajevima gde su vlasnici proglašeni saradnicima okupatora, rekao je on, to nije kraj procedure.

"Kod onih lica koja su osuđena i kažnjena, potrebno je rešenje o rehabilitaciji ili dokaz da je taj zahtev podnet", rekao je Lazarov.

U Agenciji za restituciju koja je dobila zahtev porodice Nedić, rekli su da je slučaj Nedića komplikovan, iako ga sud nije proglasio krivim. To pokazuju i dokumenta Agencije.

"Postoji akt tadašnje komisije za ratne zločine, neophodno je da se sudski rehabilituje. To je teško pitanje i ogromna je odgovornost na sudijama, ali ne može se kroz ovaj sudski postupak ići u istorijski revizionizam", rekao je direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Nedićeva Vlada nacionalnog spasa trajala je od 29. avgusta 1941. do oktobra 1944. godine.