Požar već dva dana bukti u petrohemijskom postrojenju kod Hjustona. Lekari su zabrinuti zbog posledica koje će ovaj dvodnevni otvoreni plamen i ogromna količina dima ostaviti na kvalitet vazduha i ljude u Dir Parku i okolini.
Požar u kompanijii Interkontinental terminals (ITC) bukti od nedelje. Još uvek se istražuje uzrok požara, a gašenje rezervoara sa plinom, naftom i hemikalijama, gotovo je nemoguće.
Škole su saopštile da će u utorak ponovo početi sa radom, jer su rezultati praćenja kvalitete vazduha "povoljniji". Međutim lekari smatraju da ima razloga za zabrinutost.
"Brine me kada zvaničnici kažu da ne očekuju posledice po zdravlje ljudi. Oni govore o akutnim, trenutnim efektima na zdravlje, a niko ne razmišlja o dugoročnim posledicama", rekao je dr. Vinifrid Hamilton, direktpor Odeljenja za nauku o zdravlju okoline na Medicinskom univerzitetu Bejlor.
Građani su u ponedeljak posle izaska na ulicu, rekli da se osećaju kao da će da umru. Drugi su se, pak, žalili na bolove u glavi i plućima. Oblak crnog dima i dalje se diže iz ogromnog plamena na postrojenju i rezervoarima.
Jedina dobra stvar u ovoj katastrofi su povoljni vremenski uslovi koji sprečavaju veću tragediju. Stanovnici su pozvani da svoje aktivnosti na otvorenom odgode dok požar ne bude ugašen.
Požar je izbio na jednom od rezervoara u nedjelju u poslepodnevnim satima i vrlo brzo se proširio na drugi rezervoar. Do ponedeljka ujutro gorelo je već sedam od 242 rezervoara, a požar se širio i na osmi.
Jedno vreme je bio osim škola i fina tom području. Vatrogasci su pokušali da stave pod kontrolu penom i pokušavaju da zatvore ventile ostalih rezervoara kako se vatra ne bi širila dalje.
U rezervoarima sui plin, nafta i kiselina. Gutanje ili udisanje ovih supstanci je smrtonosno, a indirektna izloženost tim hemikalijama izaziva iritaciju očiju, nosa, grla i kože.
Kurir.rs/Dnevnik.hr
Foto printscreen YT