BRITANSKI AMBASADOR OTVORIO DUŠU: Sa Srbijom imamo kompleksan odnos 180 godina, a ovo su naše bolne i slavne godišnjice...
Britanski ambasador Denis Kif, koji će za nekoliko meseci okončati petogodišnji mandat u Beogradu, u opširnom intervjuu Bi-Bi-Siju na srpskom govorio je o kompleksnom odnosu Londona i Beograda.
"To je kompleksan odnos, star više od 180 godina, a posao ambasadora je da radi u odnosima kakvi jesu", kazao je Kif.
Bi-Bi-Si navodi da su britanska rezolucija o Srebrenici, odnos prema Kosovu u Savetu bezbednosti, poseta princa Čarlsa Beogradu, brojni srdačni diplomatski susreti i daleko manje srdačni tabloidni napisi o ulozi Britanije u unutrašnjoj politici Srbije i Republike Srpske, te bolne i slavne godišnjice, samo deo onoga što se smestilo u ambasadorski mandat koji Kif privodi kraju.
"U nekim delovima srpskih medija, objavljuju se besmislene teorije zavere u koje je uključena Velika Britanija, a mi ih najčešće ignorišemo jer su - besmislice. Želimo da radimo sa pravim elementima saradnje - a to nisu samo politički odnosi već i saradnja u oblasti organizovanog kriminala, borbe protiv terorizma, ekstremizma, načina kako koristimo razvojni Fond za dobru upravu, digitalizaciju, razvoj obrazovanja", rekao je Kif.
On je u intervjuu govorio i o obeležavanju 20. godišnjice NATO bombardovanja, kada je sa kolegama položio cveće na spomenik deci koja su stradala 1999. godine.
"Mislim da je to bilo važno - ljudski pokazati da razumemo bol i žalimo zbog nedužnih žrtava. Istovremeno, važno je setiti se zašto je NATO reagovao - morali smo da zaštitimo civile, sprečimo Miloševića da čini još gore stvari", rekao je ambasador.
Kaže i da je najveće promene u Srbiji u pet godina mandata primetio u ekonomiji.
"Zemlja se vratila rastu - vidljivo je i da se više gradi, britanski investitori pokazuju više interesovanja. Znam da je Leskovac ranije bio poznat kao srpski Mančester, a sada ođednom ima tri velike britanske investicije u gradu", naveo je.
Govorio je i Pričao o Bregzitu, o kojem ga ljudi pitaju "daleko manje nego pre nekoliko godina".
"Bili smo iskreni zašto podržavamo ulazak Srbije u EU - to je u skladu sa našim interesima da se na Zapadnom Balkanu uspostave stabilnost, bezbednost i sigurnost. Nastavićemo našu politiku prema Srbiji, bićemo aktivni i uključeni u ključna pitanja - razvijaćemo odnose, podržavaćemo reforme i razvoj odnosa sa susedima, pridruživanje EU. Pošto napuštamo EU, moraćemo da napravimo neka tehnička prilagođavanja da bi se poslovi mogli nastaviti i to je nešto na čemu radimo sa srpskim partnerima", kaže Kif.
Britanski ambasador napominje da se stav njegove zemlje unekoliko razlikuje od stava diplomata koji 2019. godinu vide kao ključnu za postizanje sporazuma Beograda i Prištine.
"Ono što želimo da vidimo je napredak odnosa sa Kosovom. Velika Britanija ne govori o bilo kakvim rokovima, već o napretku - bitna je suština pregovora", kazao je Kif i dodao da se pridružuje glasovima koji od Prištine traže da ukine takse na proizvode iz Srbije.
Ocenio je, međutim, da odgovornost nije samo na jednoj strani i da u situaciji kada razgovora nema, a svi bi želeli njihov nastavak, obe strane imaju svoj deo odgovornosti.
"Jedna je da niko ne uradi ništa što bi pogoršalo situaciju, povisilo tenzije, da se obe strane drže prethodnih dogovora - Briselskog sporazuma, da se pronađe način da se vrate razgovorima i izgradi poverenje. Pauza u pregovorima uvek je rizik da bi stvari mogle da odu unazad", poručio je britanski diplomata.
Upozorio je i da promene granica po etničkim principima, o čemu se govori ka o o jednom od rešenja, nije prvi izbor za London.
"Mi smo uvek govorili da u tome vidimo i rizik i cenu. U ovom trenutku, treba napredovati u pregovorima, a nema zvaničnog predloga koji bi išao tim principima jer - razgovora nema", zakljio je Kif.
Inače, njega će na mestu ambasadora naslediti Šan Maklaud, koja u Beograd dolazi iz Beča, sa položaja ambasadora pri misiji Velike Britanije u OEBS.
(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Damir Dervišagić)