KOMORA IGNORIŠE GRAĐANE: Za tri godine usvojeno samo sedam tužbi na rad izvršitelja
Mizerno Broj žalbi žitelja Srbije raste iz godine u godinu, a od 1.941, koliko je ukupno podneto od 2016. do 2018, tek za nekolicinu pokrenut je disciplinski postupak
Građani Srbije su u protekle tri godine podneli ukupno 1.941 pritužbu na rad javnih izvršitelja, ali je Komora ovog esnafa samo sedam prihvatila kao osnovane za pokretanje disciplinskog postupka.
Broj pritužbi raste iz godine u godinu, tako je krajem 2016. registrovano 509 pritužbi, 2017. godine 673 pritužbe, a najviše tokom 2018. godine - 759 pritužbi, piše portal Centar za istraživanje korupcije - CIK, pozivajući se na podatke Komore javnih izvršitelja. Iz Komore su za portal potvrdili da su zbog teže učinjene disciplinske povrede razrešena četiri javna izvršitelja, i to tri tokom 2016. godine i jedan tokom 2018.
Porastom broja pritužbi, ali i njihovim odbijanjem, nisu iznenađeni u udruženju za zaštitu potrošača Efektiva, gde smatraju da je to posledica lošeg zakona koji je skrojen u interesu izvršitelja i poverilaca, a na štetu dužnika.
- Za razliku od prethodnog zakona gde se svako prekoračenje zakonskih ovlašćenja smatralo disciplinskom povredom izvršitelja, novim zakonom iz 2015. taksativno je nabrojano šta su teške disciplinske povrede, ima ih 22. Izostavljene su neke bitne stavke i kada se građani na njih žale, disciplinska komisija ih odbije jer nisu na spisku. To ne znači da izvršitelj nije prekršio zakon, pa zato građanima jedino preostaje da svoja prava traže na sudu, odnosno pišu krivične prijave protiv izvršitelja - objašnjava za Kurir Jovan Ristić iz Efektive.
S druge strane, kako napominje, budući da se ovih dvadesetak razloga za težu disciplinsku povredu razrešava u vansudskom postupku, građani koji su u tim postupcima ugroženi nemaju pravo ulaganja pravnog leka u izvršnom postupku, odnosno ne mogu da zaustave izvršenje.
- Efektiva je na ove i mnoge druge manjkavosti Zakona o izvršenju i obezbeđenju ukazala Radnoj grupi Ministarstva pravde, koja radi na izmenana ovog zakona. Rečeno nam je da se radi na reorganizaciji sistema pravnih lekova, ali ne znamo konkretno šta će biti izmenjeno i kako.
Na propuste u Zakonu o izvršenju nedavno je ukazao i Savet za borbu protiv korupcije:
- Do 2012. godine izvršni zakoni su štitili dužnike, a od 2012. godine zakoni štite poverioce, prenosom nadležnosti na izvršitelje država nije našla pravičnu ravnotežu i proporcionalnost između interesa poverilaca i dužnika.
(Kurir/Sanja Đorđević)