POMOR PČELA U POMORAVLJU ZBOG UPOTREBE PESTICIDA Dobrosav Jelić: Po košnici sam imao 60.000 pčela, a sada oko 25.000

Printscreen/ Twitter

Pčelari u Pomoravlju i ovog proleća suočavaju se s pomorom pčela koje su, kako kažu, otrovane zbog ljudskog nemara i nesavesnog prskanja voća pesticidama, a stručnjaci podsećaju da je zakonom zabranjeno prskanje voća u vreme cvetanja preparatima koji su otrovni za pčele.

Porodica Jelić iz Miokovaca kod Čačka ostala je bez polovine svog pčelinjaka zbog trovanja pčela, pa je blizu 20 društava uništeno.

Dobrosav Jelić kaže da je štetu na pčelinjaku primetio pre nekoliko dana kada je pregledao košnice i navodi da je odmah posumnjao da je to zbog prskanja.

''Ljudi jednostavno nisu savesni, prskaju preko dana insekticidom. Trebaće mi puno vremena da se pčele oporave, a onda ću izgubiti i na voću i na količini meda. Po košnici sam imao 60.000 pčela, a posle ovog pomora oko 25.000'', rekao je Jelić za Prvu TV.

Dodao je da je prošle godine iz 20 košnica prikupio oko tonu meda, a da ove godine ne očekuje više od 100 kilograma.

Štetu, kaže, neće osetiti samo u proizvodnji meda, već i u voćarstvu jer se u domaćinstvu Jelića voće gaji na 12 hektara.

"Pčelarstvo i voćarstvo idu jedno uz drugo, ako ne bude pčela, neće biti ni voća'', naveo je Jelić.

Ovo nije prvi put da je došlo do pomora pčela u čačanskom kraju, a zbog nepropisne primene pesticida, svakog proleća stradaju desetine društava.

Predsednik Udruženja pčelara Čačka Sveto Stamenković napominje da je zakonom zabranjeno korišćenje preparata koji su otrovni za pčele u vreme cvetanja voćaka ''Treba sačekati da voćke precvetaju i da u voćnjaku nema procvetalog korova, pa onda sprovesti tretiranje'', napominje Stamenković i savetuje da se prskanje voća obavlja isključivo noću.

''Zbog toga što nema isparenja, nema gubitaka, a ono što je najvažnije, pčele su zaštićene'', kaže Stamenković.

Kurir.rs/Tanjug/Foto: Youtube