NESLAGANJE U PRIŠTINI: Haradinajeva vlada podeljena po pitanju ukidanja taksi
Da u privremenim prištinskim institucijama nema jedinstva po pitanju uvedenih sto odsto uvećanih taksi na robu iz Srbije i BiH, dokaz je i to što su praktično u dva dana dvojica predstavnika tih institucija, Fatmir Ljimaj i Enver Hodžaj, o tome javno izneli dijametralo suprotne stavove.
Najpre je, naime, Hodžaj izjavio juče da ta mera postigla željeni efekat i da bi je trebalo privremeno obustaviti, dok njegov kolega iz vlade Ljimaj danas kaže da ta mea neće biti ukinuta dok Beograd ne ispuni određenje uslove.
Kako prenose prištinski mediji, Ljimaj, koji je kopredsedavajući prištinskog tima za nastavak dijaloga sa Beogradom, kaže da ima "hiljadu razloga" koji su uzrokovali nametanje taksi, što je, tvrdi, svima jasno, kao i da one neće biti ukinute sve dok Beograd ne isuni određene uslove.
Hodžaj misli drugačije i ukazuje na činjenicu da opstanak te mere na snazi ugrožava odnose Prištine sa Amerikom, šteti odnosima sa EU i blokira nastavak dijaloga.
Zato misli da bi nametnute stopostotno uvećane takse trebalo suspendovati na 120 dana tokom kojih bi se postigao konačni sporazum, a ako do toga ne dođe, onda takse mogu biti vraćene.
Stopostotno uvećane takse za srpsku i robu iz BiH uvedene su 21. novembra prošle godine iz revolta prištinskih institucije zbog još jednog u nizu neuspešnih pokušaja da Priština uđe u članstvo Interpola, na Generalnoj skupštini te međunarodne policijske organizacije u Dubajiu.
Beograd je na uvođenje te mere reagovao tako što je nastavak dijaloga uslovio njihovim ukidanjem.
Nakon toga, premijer prištinskih privremenih institucija, Ramuš Haradinaj, je ukidanje taksi uslovio srpskim piznavanje jednostrao proglašene kosovske nezavisnosti.