Svi dužnici, pa čak i oni kojima je već oduzet stan, a čije banke nemaju dokaze koje postavlja VKS, imaju pravo da od banke traže umanjenje duga, ako ne sporazumom, onda na sudu
Građani koji su uzeli kredite u švajcarskim francima (CHF), a čije banke nemaju dokaz da su se i same zadužile u toj valuti i da su im predočile sve rizike uzimanja tih kredita, trebalo bi da se pismeno obrate banci i traže sporazumno rešenje dugovanja, a ako one odbiju, da ih tuže, saglasni su sagovornici Kurira.
Dužnici, kako dodaju, sledeći stav Vrhovnog kasacionog suda, treba da zahtevaju konverziju kredita u evro po kursu na dan zaključenja ugovora, a što bi im, prema procenama, smanjilo preostali dug u otplati za 20 do 30 odsto.
Profesor dr Hasan Hanić ističe da bi konverzija kredita iz CHF u evro bila veliko rasterećenje za građane i veruje da će banke to prihvatiti jer nemaju dokaze da su se zaduživale u švajcarcima, niti da su klijente upozoravale na rizike.
- Verujem da će mali broj banaka moći da dokaže na sudu da su se zaduživale u CHF, osim ako pod tim ne podrazumevamo da mi kao građani imamo štednju u švajcarskim francima. Ogroman je broj sudskih sporova, veliki su troškovi, banke gube ugled i klijente, nije ni za njih isplativo da idu na sud godinama - smatra Hanić.
Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva ne veruje da će banke pristati da dobrovoljno konvertuju kredite jer računaju da će mali broj građana da ih tuži.
- Naša procena je da bi u slučaju konverzije umanjenje moglo da se kreće od 20 do 30 odsto trenutnog stanja duga. Spremamo uputstvo za građane kako da se obrate bankama i zatraže rešenje. To uključuje i one kojima je banka već oduzela stan zbog prestanka otplate kredita, a koji imaju pravo na nadoknadu štete. Rešenje neće biti isto za sve, jer nije isto ako je neko izgubio stan jer je uzeo kredit 2008, a prestao sa otplatom 2010, kao i za onog ko je taj kredit otplaćivao do 2017. godine - kaže Gavrilović.
On očekuje da Vlada Srbije do petka zauzme stav i eventualno donese Zakon o konverziji kredita iz CHF u evro, što bi značilo da bi banke morale da izvrše konverziju bez sudskih postupaka.
Advokat Mišo Dobrijević smatra da korisnici kredita u švajcarcima od banaka u što skorijem roku treba pismeno, uz obrazloženje, da zahtevaju sporazumno rešavanje njihovih kreditnih dugovanja, zajedno sa opomenom pred utuženje i predlogom rešenja, i da, ukoliko banke u kratkim rokovima ne odgovore pozitivno, preduzmu radnje utuženja pred sudovima.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Shutterstock