BEČ - Grčko ostrvo u Egejskom moru Ikarija želi da se otcepi od Grčke i možda pripoji Austriji, prenosi bečki besplatni dnevnik Hojte.
Na današnji dan ističe stogodišnji sporazum kojim je Ikarija dobila nezavisnost od turske imperije i pripojila se Grčkoj.
Nakon isteka važenja sporazuma, kako prenosi i italijanski dnevnik Libero, Ikarija razmišlja o otcepljenju od Atine i priključenju Austriji.
Na ovom ostrvu, koje broji oko 9.000 stanovnika, razmišlja se o sprovođenju referenduma na kojem građani treba da odluče da li žele i dalje da nad njima vlada Atina, ili da Ikarija postane nezavisna.
"Vlada nas je već pre mnogo godina zaboravila. Ako nam se ne mogu obećati novi putevi, nikakva nova bolnica, onda možemo odlučiti o otcepljenju od Atine", govore stanovnici Ikarija, kako prenose austrijski mediji.
"Za nas je teško da budemo nezavisni. Međutim, mogli bismo zatražiti priključenje jednoj drugoj državi. Naravno ne Turskoj, već radije Austriji", istakli su stanovnici na svečanosti povodom 100. godišnjice sporazuma.
Ikarija se otcepila od turske imperije nakon pobune, a turska okupacija ostrva je okončana 1917, zahvaljujući lokalnom heroju Jorgosu Spanosu.
Pet meseci je Ikarija bila nezavisna država, nakon čega se ostrvo pripojilo Grčkoj.
Za vreme grčke vojne diktature od 1967. do 1974. Ikarija je korišćena kao kazneno ostrvo za komunističke disidente.
Pretnje otcepljenjem Ikarije opterećuju Atinu, jer je more oko ostrva veoma bitno za ribolov, a i ribari ovog dela snabdevaju atinsku pijacu.
Otcepljenje ostrva moglo bi imati teške posledice po privredu Grčke, upozorava Libero.
Predsednik Privredne komore Austrije Kristof Lajtel, krajem prošle godine, izazvao je negodovanje Atine kada je Grčkoj predložio prodaju pojedinih svojih ostrva Turskoj, kako bi dobili pare za izlazak iz krize.