Predstojeći sastanak političkog vrha Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Nemačke i Francuske jeste važan, ali neće doneti konačno rešenje za kosovsko pitanje, ocenjuju sagovornici Kurira
Predstojeći sastanak najviših predstavnika Beograda i Prištine u Berlinu, pod pokroviteljstvom dvoje najuticajnijih lidera u Evropi - Angele Merkel i Emanuela Makrona, neće da iznedri istorijski dogovor o kosovskom pitanju jer je za to potreban i blagoslov Rusije i Vladimira Putina, ocenjuju sagovornici Kurira!
Oni smatraju da je sasvim nerealno očekivanje Škeljzena Malićija, bivšeg savetnika albanskog premijera Edija Rame, da će na susretu 29. aprila biti postignut "dogovor uz manju korekciju granica".
I Kina se pita
Bivši šef diplomatije Živadin Jovanović za naš list kaže da se to neće i ne sme dogoditi jer berlinsko okupljanje zaobilazi Rusiju, ali i Kinu.
- Srbija treba da bude veoma obazriva jer ne može biti održivog i trajnog rešenja ukoliko ono zadovoljava samo zapadne interese. Kao vojno neutralna zemlja, Srbija će insistirati da se taj princip primeni i u metodu rešavanja kosovskog pitanja. Ni Zapad ni Srbija ne mogu niti smeju da se ponašaju kao da je svet unilateralan. Rusija i Kina neće u Savetu bezbednosti da glasaju za nešto što je dogovoreno samo sa Zapadom. To nisu zemlje koje samo dižu ruke kada se glasa, već žele i da učestvuju - naglašava Jovanović i dodaje da Srbija sigurno neće olako preći preko svih antisrpskih koraka Prištine, od vojske Kosova do uvođenja takse.
Ni politički analitičar Dušan Janjić ne veruje u berlinski zaokret.
Ohrabrenje
- Malići i još neki u Prištini pričaju priču za unutrašnje potrebe. Poruka u Berlinu će biti u stilu "vratite se malo nazad da izađete iz ćorsokaka". Neće biti tvrdog pritiska na Srbiju, već ohrabrenja svima da se nastavi proces normalizacije. Glavna tema nije razmena teritorije ili razgraničenje. Granica, odnosno demarkacija granica, posao je koji nas tek čeka i ne znači povlačenje linija po etničkom principu - objašnjava naš sagovornik.
Malići je, podsetimo, prethodno ocenio da Nemačka i Francuska, koje čine kičmu EU, nisu ravnodušne zbog zastoja u dijalogu Kosova i Srbije, "a i htele bi verovatno da pariraju ili pokažu SAD, pa i Rusiji, da je Balkan eminentno evropsko pitanje i da se Evropa i sama može nositi sa sadašnjom blokadom".
Ivana Kljajić/Foto: AP / Michael Sohn