FLOJDOVA SENKA NAPISALA KNJIGU! Maja Lalević Piščević predstavila roman Tamo i ovde: Drago mi je kad mi neko kaže da sam pisac i volela bih da jednog dana to postanem!
Maju Lalević Piščević i danas prepoznaju po ulozi Senke u kultnom filmu "Nacionalna klasa", u kojem joj je partner bio Dragan Nikolić, s kojim je snimila i ljubavnu scenu, međutim, ona je umesto glumom odlučila da se bavi advokaturom, kao i pisanjem.
Ona je u Klubu književnika predstavila svoj roman "Tamo je ovde" u izdanju "Lagune".
Knjiga je nastala od kolumni koje je autorka tokom 18 meseci boravka u Njujorku svake nedelje pisala za Nedeljnik.
Na promociji su, osim autorke, govorili ambasador SAD u Beogradu Kajl Skot, Olja Bećković, Biljana Srbljanović,Veljko Lalić i Srđan Šaper, a među mnogobrojnom publikom bila je i Ružica Đinđić.
Maja Lalević Piščević kazala je da je knjiga koju je napisala neka vrste njene olovke koja piše srcem.
"U mojoj knjizi su meni emocije najvažnije, a verujem da će biti i ljudima koji je budu čitali. To su emocije koje sam podelila sa drugima pišući o Njujorku. Živela sam tamo 18 meseci i mislila da sam spremna na sve što me u Njujorku čeka, ali nije bilo tako. Nikada ne možete da se spremite za Njujork", kazala je Lalević Piščević.
Ona je napomenula da se sa više samopouzdanja vratila iz Njujorka u Beograd nego što je to bio slučaj kada je odlazila u SAD.
"Moj boravak u Njujorku bio je veliki test za proveru materijala od kojeg smo napravljeni. Kada sam stigla u Njujork, pomislila sam kako će ovde žena iz male Srbije da se snađe. Ipak, moja dobra energija, koju sam ponela odavde, iskustvo i znanje ipak su bili na ceni i u tom gradu", kazala je Maja i dodala da je iz obaveze da piše kolumnu za Nedeljnik postala pisac.
"Kada imate rok za slanje teksta, to je ozbiljna obaveza... Drago mi je kada mi neko kaže da sam pisac i volela bih da jednog dana to postanem, ali zasad sam samo autor ove jedne knjige", kaže čuvena Senka i dodaje:
"Nadam se da će knjiga možda nekome poslužiti i kao mini-studija emigracije, bliska onima koji su otišli, korisna za one koji o tome razmišljaju, sa neminovnim poređenjima života tamo i ovde, sa povremeno metafizičkim doživljajima izmeštanja iz sopstvenog života i tela, paralelnog života na dva mesta, i u završnici neobjašnjivim osećajem da sam već stigla kući, da više nisam u Njujorku, u kojem još uvek jesam. Boravak u Njujorku iz perspektive retrospekcije je kao umetnut život koji u njemu počinje i tu se završava. Na kraju, shvatam da se u stvari ne završava, jer jedan deo mene ostaje tamo, a deo njega nosim sa sobom".
Ambasador SAD u Beogradu Kajl Skat napomenuo je da ga je knjiga "Tamo je ovde" vratila tri decenije unazad, kada se prvi put sreo sa Njujorkom.
"Upoznao sam tada frenetičnu energiju i egzotične ličnosti koje ima Njujork. Grad koji istovremeno plače i peva, igra se... mešavina rasa, jezika... Njujork je poseban, drugačiji od svih drugih gradova. Drago mi je što sam video kako Njujork izgleda u očima stranca na stranicama Majine knjige", rekao je Skat.
Biljana Srbljanović je rekla da se preko veze šlepala u Majino društvo.
"Učila sam od ljudi iz Beograda kojima sam verovala. Maja je jedna od njih. Šta god da se desilo i ma gde živela, uvek mi je ostajao ukus prema literaturi i životu koji sam formirala družeći se sa ljudima koju su kao Maja", navela je Srbljanovićeva.
Kurir.rs / Foto: Printscreen