Lekari će ubuduće moći da primaju poklone kada njihova pojedinačna vrednost ne prelazi 2.726 dinara ili 23 evra, to jest - na godišnjem nivou 54.521 dinar ili 462 evra.
Ovo su odredbe nedavno usvojenog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je omogućio takvu praksu - da se pokloni više ne smatraju mitom i korupcijom, već izrazom zahvalnosti.
Burne reakcije
Ova odluka izazvala je burne polemike da li je u pitanju legalizacija korupcije ili njeno sprečavanje. Dr Milan Dinić, direktor Lekarske komore Srbije (LKS), objašnjava da je krajnji cilj da se običaj pacijenata da lekarima donose poklone u znak zahvalnosti uredi zakonom.
- Dok taj običaj ne počne da jenjava u našem društvu, lekari će i dalje biti na lošem glasu baš zbog tih poklona. S druge strane, u Etičkom kodeksu LKS stoji da, izuzev redovne nagrade za rad lekara - plate, honorara ili drugih primanja, kao i zadovoljstva što je pomogao pacijentu, pribavljanje druge koristi od rada nije u skladu sa etičkim standardima - kaže dr Dinić za Kurir i dodaje da je ovaj zakon rađen po ugledu na evropske.
Za razliku od dr Dinića, u udruženju Doktori protiv korupcije saopštavaju da je došlo do "legalizacije bakšiša".
- Ljudi plaćaju zdravstveno osiguranje i nije u redu da se dozvoli da nose i poklone. Nije sasvim jasno koliko takvih poklona od oko 500 evra lekar sme da primi - navodi dr Draško Karađinović iz tog udruženja.
Pravna sigurnost
Dr Zoran Mrvić, direktor Opšte bolnice "Studenica" u Kraljevu, u svemu ovome ne vidi nikakav problem, niti smatra da je u pitanju legalizacija korupcije. Samo, kako kaže za Kurir, trebalo bi još da se vidi način kontrole vrednosti tih poklona, ali će to verovatno regulisati neki budući pravni akti.
- Bez obzira na vrednost poklona, dobro je što je to zakonski regulisano jer je moglo da dođe do zloupotreba u svakom smislu. S druge strane, to daje pravnu sigurnost svakom lekaru kome pacijent donese poklon da neće biti osuđivan zbog toga - naveo je dr Mrvić.
(Kurir.rs/Jelena Pronić)