Hiljade lavova se uzgajaju u Africi kako bi poslužili za lov, a njihove kosti se koriste i u medicinske svrhe na Dalekom istoku. Ovu strašnu praksu raskrinkao je bivši britanski poslanik Lord Eškroft posle godinu dana istraživanja.
Eškroft je optužio britansku vladu da učestvuje u toj trgovini jer nije uspela da zabrani uvoz proizvoda koji se prave od ovih životinja.
Kako se navodi, pojedini lavovi se drže u kontrolisanom okruženju, oivičeni žicom, gde dolaze lovci iz svih krajeva sveta, uključujući i Britance. Oni plaćaju hiljade dolara za ubijanje lavova samo iz zabave.
U istraživanju u Južnoj Africi, koje je nazvao "Operacija Simba", Eškroft je otkrio kako lavove tove hranom s ciljem da ih koriste u "medicinske svrhe" ili kao nakit na istoku, odnosno, da bi lovci na njima zarađivali novac.
Životinje često ubijaju s male udaljenosti kako bi mogli da se fotografišu sa "trofejima" i uzmu njihovu grivu kao nagradu.
Eškroft je pratio jednog Britanca kome je platio 4.500 evra za ubijanje lava Simbe.
Simba koji je trebalo da bude pušten da britanski lord može da ga ubije, kasnije je spasen i pušten u divljinu. Simba je spasen samo nekoliko sati pre nego šti bi bio ustreljen.
Eškroft je pokazao i pismenu prepisku koju je vodio s tim Britancem.
Dao mu je i savet kako da prokrijumčari mrtvu životinju u Veliku Britaniju.
Prema uputstvima tog Britanca, griva zaklanog lava najlakše se neopaženo unosi u zemlju tako da se stavi u trup jelena jer je tako carinicima gotovo nemoguće da je otkriju.
Tokom svog boravka na farmi lavova otkrio je da su za dva dana ubijena 54 lava u samo jednoj klanici. Njihove kosti bi se potom slale firmama koje ih koriste za "tradicionalnu" azijsku medicinu.
Opisao je i stravične scene iz klanice - mrtve lavove koji oguljene kože leže na podu, gomile iznutrica i kostiju razbacane po prostorijama.
Osim toga, otkrio je i da lavove i tigrove ukrštaju s ciljem da se stvori veća i impozantnija vrsta životinja za lovce na trofeje.
Inače, broj lavova koji žive u divljini dramatično je opao u poslednjih 100 godina pa se pretpostavlja da ih je ostalo tek 20.000, a pre 100 godina bilo ih je oko 200.000.
Kurir.rs/Dejl imejl
Foto: Youtube/Printscreen