Boris Tadić, Vuk Jeremić, a sada i Dragan Đilas, iskoristili su rupu u zakonu i preuzeli već postojeće stranke da bi izbegli obaveze u vezi sa osnivanjem
Da bi izbegli prikupljanje 10.000 glasova punoletnih građana, koji su po zakonu neophodni za osnivanje političke stranke, mnogi srpski političari pribegavaju preuzimanju već postojeće partije. Udžbenički primer kako da se za tili čas formira stranka, a izbegnu pomenuti uslovi, osnivanje je Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, ocenjuju sagovornici Kurira, ali dodaju da je to na neki način obmana naroda.
On je, kako se spekuliše u političkim krugovima, kupio stranku ZEP Zeleni, a Dejan Bulatović je mesto predsednika ustupio novom šefu Đilasu.
Tajna trgovina
- Mesecima se pričalo da će Đilas da kupi Zelene i da će na taj način da se dograbi stranke. Bulatovića je zgražavala ta ideja i tvrdio je da tabloidi žele da unesu nemir u njegovu partiju. Očigledno je Đilas ponudio značajnu novčanu sumu, pa su uspeli da se dogovore tako da svi budu zadovoljni. O kojim ciframa je reč, krije se kao najveća tajna, ali to nije mali iznos - kaže dobro upućen izvor Kurira.
Politikolog Boban Stojanović potvrđuje da političari najčešće preuzimaju stranke da bi izbegli prikupljanje potpisa, ali i skupo overavanje.
- Da bi se overilo 10.000 potpisa, potrebno je oko 50.000 evra, što je dosta novca. Zato se prave ovakvi dogovori, ali se formiraju i unutrašnji akti nove stranke, kroz nov statut, čime se rešava i pitanje postojećih članova. Neko ko je bio član Zelenih, sigurno ne želi da postane član Đilasove partije, tako da se to rešava unutrašnjim aktima - kaže Stojanović.
Rupa u zakonu
Predsednik Pokreta obnove kraljevine POKS Žika Gojković podseća da su oni jedina stranka koja je u poslednjih deset godina sakupila overene potpise građana, a da nisu pribegli trikovima preimenovanja nekih već postojećih.
- Za svega osam dana prikupili smo 12.652 potpisa. Sve ostale tzv. stranke, iz pozicije i opozicije, čiji lideri se ne skidaju iz medija, počev od Borisa Tadića preko Vuka Jeremića, Aleksandra Šapića, a sada i Dragana Đilasa, iskoristili su rupu u zakonu i preuzeli stranke koje su postojale samo na papiru. To sigurno nisu učinili da bi uštedeli na finansijama, već isključivo iz straha zbog direktnog suočavanja sa biračima. Time zavaravaju samo sebe. Mi taj strah nismo imali prilikom osnivanja, kao što ga nemamo ni sada - kaže Gojković za Kurir.
Stranka na tacni
Oni su preuzeli već napravljene stranke
Jeremić uzeo Narodni pokret Srbije
Lider Narodne stranke Vuk Jeremić je preregistrovao Narodni pokret Srbije, čiji je osnivač bio Miroslav Aleksić, koji je potpredsednik NS
Šapić od stranke Puls Srbije napravio SPAS
Srpski patriotski savez (SPAS), na čijem čelu se nalazi aktuelni predsednik opštine Novi Beograd Šapić, nastao je promenom imena već postojeće organizacije Puls Srbije
Tadić se udružio sa zelenima
Socijaldemokratska stranka Borisa Tadića nastala je od stranke Zeleni Srbije, sa Ivanom Karićem na čelu
Brojka
10.000 potpisa punoletnih i poslovno sposobnih državljana Srbije potrebno je za registraciju stranke
Kurir.rs/ Silvija Slamnig