Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas nešto pre 14 časova sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini u Berlinu, gde će kasnije popodne biti održan samit o Zapadnom Balkanu, u organizaciji lidera Nemačke i Francuske, Angele Merkel i Emanuela Makrona.
Sastanku prisustvuje i premijerka Vlade Srbije Ana Brnabić.
Sastanak u predstavništvu Evropske komisije sa Mogerini, dosadašnjom moderatorkom briselskog dijaloga, čiji se neuspeh upravo njoj i stavlja na dušu, uvod je u popodnevni samit, na kojem će se, jasno je već sada, vršiti pritisak na Srbiju da odustane od bilo kakvog traženja kompromisnog rešenja za Kosovo i Metohiju.
Jasno je, takođe, da će samit u Berlinu, koji je privukao veliku pažnju svetske političke pa i šire javnosti, biti "sastanak bez rukavica", posle kojeg će svi akteri uključeni u rešavanje kosovskog problema tačno znati na čemu su.
Predsednik Vučić već unapred je najavio da će, najpre Mogernijevoj, a potom i učesnicima samita, uključujući lidere Nemačke i Francuske, bez uvijanja saopštiti šta on misli i očekuje od tog skupa, ali i da su očekivanja ostalih učesnika, što se njega i Srbije tiče, osuđena na propast ako se sve svodi na to da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
Priština u glavni grad Nemačke dolazi za listom zahteva i ucena, odlučna da demonstrira odsustva bilo kakve namere za dogovor sa Beogradom, osim uzajamnog priznanja.
"Sastanak koji se održava popodne pružiće priliku da se naglasi važnost napora u cilju pomirenja, dobrosusedskih odnosa, regionalne saradnje i daljeg negovanja stabipnosti i prosperiteta u Evropi", stoji u saopštenju Evropske komisije .
Sastanak, na koji su posebno pozvani predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik privremenih vlasti u Prištini Hašim Tači, planirano je da traje oko dva sata.
Potom se razgovori nastavljaju i tokom radne večere.
Drugog dana boravka u Berlinu, sutra, predsednik Srbije imaće razgovor i sa Ginterom Krihbaumom, predsednikom Odbora za evropske poslove u nemačkom Bundestagu.
Takođe, šef srpske države razgovaraće, kako je predviđeno, i sa poslanikom Bundestaga Johanom Vadepulom.
Iz Brisela pred sastanak u Berlin ponavaljaju da Prespanski sporazum Atine i Skoplja o imenu predstavlja "istorijski primer pomirenja", a da dijalog Beograda i Prištine "zahteva održivo rešenje za dobrobit naroda, regiona i šire".
(Kurir.rs/Tanjug)