KAKO DA SAČUVAMO KVALITETAN KADAR U SRBIJI: Veće plate brana odlasku radnika
Rešenje Povećanje zarada jedini je način da se spreči odliv stručne radne snage, saglasni su sindikati i poslodavci, koji pozivaju državu da reaguje dok ne bude kasno
Jedini način da Srbija spreči odlazak iz zemlje lekara, inženjera, građevinaca, vozača i ostalih deficitarnih radnika jeste da im se znatno povećaju plate, saglasni su predstavnici radnika i poslodavaca. Oni, međutim, strahuju da će do toga doći tek kada država i privrednici na to budu primorani, odnosno kada im stručnjaci i majstori odu, pa njihove poslove zaista neće imati ko da obavi.
- Kvalitetne radnike možete zadržati samo većom platom. To su dobro shvatile zemlje istočnog bloka - Mađarska, Rumunija i Bugarska, koje su nakon masovnih odlazaka stručnjaka drastično im povećale zarade. Da je postojala druga mera, sigurno bi je oni već primenili - kaže za Kurir Zoran Mihajlović, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Naime, izveštaji iz okruženja govore da u Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Rumuniji i Bugarskoj plate napreduju po stopama od osam do 15 odsto godišnje, dok su, recimo, u Rumuniji samo prošle godine plate medicinskog osoblja, nastavnika i profesora skočile oko 30 odsto, a građevinskih radnika za čak 40 odsto.
Mihajlović podseća da su ista zanimanja deficitarna i u Srbiji, ali da u poređenju sa pomenutim zemljama, naša ima tri puta veću stopu nezaposlenosti, a prosečne plate rastu oko 3,5 odsto godišnje, mada imamo približno isti rast BDP.
- Prioritet je da država povećava plate u deficitarnim sektorima, a to bi, poslednično, uticalo i na rast zarada u privatnom sektoru. Plašim se da će to da se desi tek kada iz zemlje odu svi koji vrede - kategoričan je Mihajlović.
Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata upozorava da je problem urgentan jer već za godinu dana neće imati ko da nas leči ili vozi ako se stanje sa platama ne promeni.
- Podizanje samo minimalne plate neće zadržati visokoobrazovani kadar, dok je za rast prosečnih zarada neophodno uvođenje progresivnog oporezivanja zarada, ali i promene klime na tržištu zapošljavanja, gde sada vladaju partokratija i nepotizam umesto stručnosti i profesionalizma - smatra Savićeva.
Srđan Drobnjaković, direktor Unije poslodavaca Srbije, ističe da su i privrednici svesni problema odlaska radnika i da im, koliko mogu, podižu plate, ali da im je za ozbiljnija povećanja neophodna pomoć države:
- Svi poslodavci bi odmah pristali i na podizanje minimalnih plata na nivo potrošačke korpe od 46.000 dinara pod uslovom da država smanji poreze i doprinose na zarade za 20 odsto.
(Kurir/Sanja Đorđević)