Dragan Jovanović, predsednik opštine Topola, optužio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) da nisu na vreme ispaljene rakete koje bi rasturile gradonosne oblake, pa je grad u utorak prouzrokovao veliku štetu na usevima. S druge strane, Jugoslav Nikolić, direktor RHMZ, tvrdi da to nije tačno i da je naša protivgradna zaštita bolja nego u Americi!
Dragan Jovanović ogorčen je na meteorologe jer je stradalo između 500 i 1.000 hektara voćnjaka.
- Topola i okolna sela strašno su pogođena gradom i rane sorte, naročito trešnje i višnje, skoro da su potpuno oštećene. Sada pokušavamo da spasemo šta se spasti može. Ranije smo se žalili da nema raketa, a sada, kada ih imamo, strelci su bili spremni i imali su rakete, ali nisu imali odobrenje za ispaljivanje! Apelujemo da ako kao država i lokalne samouprave izdvajamo sredstva za sistem protivgradne zaštite, da to počne da funkcioniše na pravi način - rekao je Jovanović.
Jovanovića je demantovao prof. dr Jugoslav Nikolić, direktor RHMZ, koji tvrdi da nigde u svetu ne postoji veća efikasnost odbrane od grada nego u Srbiji!
- Pojedini predstavnici lokalnih samouprava nemaju adekvatno znanje o sistemu, ali ni da komentarišu visokostručnu metodologiju iz oblasti koju ne razumeju. Ispaljivanje raketa ne znači da grada neće biti. Strelci su bili u stanicama sat ranije i bili su spremni da dejstvuju. Nad Topolom i okolinom u utorak je ispaljeno 12 protivgradnih raketa - naveo je Nikolić za Kurir.
Prema njegovim rečima, nigde u svetu ne postoji veća efikasnost u protivgradnoj zaštiti, nego kod nas.
- Amerika ima najnoviji sistem zaštite od grada i on je uspešan do 40 odsto, dok je naš sistem, iako nije u pitanju najnovija tehnologija, uspešniji - čak do 70 odsto. Izdvojeno je 250 miliona dinara za rakete i sada, uz zalihe od prošle godine, imamo 14.275 raketa. Dosad smo dejstvovali ukupno pet dana, a potrošene su 264 protivgradne rakete. Uvodimo i automatske lansirne stanice koje će zameniti protivgradne strelce - objasnio je on.
Porodica Marković iz okoline Topole ostala je bez kompletnog roda.
- Ovo je mlada voćka, mlad rod, i velika su oštećenja, velike rupe koje ne mogu da zacele - kaže za RTS Dejan Marković, koji je u devet hektara mladih zasada, sa sistemom za navodnjavanje, uložio su oko 25.000 evra.
Kurir.rs/ Nevena Tomašević
Foto: Shutterstock