Šef EU u Beogradu je istakao da su nada i mladost dve jako bitne reči u rečniku EU, a govor je završio obrativši se na srpskom: "Živela Evropa, živela Srbija"
BEOGRAD - Evropska unija prepoznala je evropsku perspektivu zapadnog Balkana, a naročito Srbije, izjavio je sinoć šef delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici, ističući da je Srbija izabrana da postane deo evropske porodice, te da će EU pomoći na tom putu.
- Srbija nije sama, mi smo tu da pomognemo... Razumemo da je proces težak i bolan, ali kao što su to dokazali osnivači EU, moguće je. Promene su uvek teške, ali moguće, rekao je Fabrici obraćajući se na prijemu povodom obleležavanja Dana Evrope.
Poručio je da Dan Evrope predstavlja priliku da se istakne važnost mira i trajnog pomirenja. Fabrici je podsetio na Šumanovu dekaraciju, koju je 9. maja 1950. godine pročitao tadašnji ministar spoljnih poslova Francuske Rober Šuman, kojom je predložena saradnja Nemačke i Francuske na polju proizvodnje čelika i uglja.
Šumanovu deklaraciju nazvao je jednostavnim, ali revolucionarnim konceptom, koji je Evropu nakon dva svetska rata pretvorio u ujedinjen i siguran kontinent.
- Teških smo dana imali dokazujući da se EU neće nestati nakon kriza... Ovo je dan da proslavimo život... Svet u kojem živimo se menja, izazovi se pojavljuju i EU bi trebalo da oblikuje sopstvenu budućnost, rekao je Fabrici.
On je istakao da su nada i mladost dve jako bitne reči u rečniku EU, a govor je završio obrativši se na srpskom: "Živela Evropa, živela Srbija".
Prijemu u Kombank dvorani prisustvovali su i premijerka Srbije Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, ministri Branko Ružić, Zoran Đorđević i Goran Trivan, predstavnici Vojske Srbije, verskih zajednica, diplomatskog kora, između ostalih ambasadori SAD Kajl Skot i Velike Britanije Denis Kif, kao i predstavnici javnog života.
U okviru prijema, premijerka Srbije zajedno sa Fabricijem obišla je i izložbu koja ilustruje primere pomoci EU u Srbiji, kao i izložbu kreativnih i inovativnih radova 12 srednjoškolaca nagrađenih u okviru konkursa Dnevnik Evrope.
Nakon prijema, održan je koncert dečjeg hora ''Muzika nade'' u pratnji muzičara Momčila Bajagića Bajage, Vasila Hadžimanova i drugih.
"Muzika nade" je projekat koji proteklih šest godina u Srbiji s uspehom sprovodi Music Art Project uz finansijsku pomoć EU, sa ciljem da muziku približi svakom detetu.
Do sada je u projektu učestvovalo 650 dece - učenika osnovnih i muzičkih škola kao i dece koja su se projektu pridružila preko centara za socijalnu pomoć - i više od 30 profesora koji su radili sa njima.
Deveti maj obeležava se i kao Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu i kao Dan Evrope, odnosno rođendan Evropske unije.
(Kurir.rs/Tanjug)