U nedelju u podne na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma

NAJDUŽI FILM U ISTORIJI BELDOKSA: Dokumentarac Mrtve duše traje osam sati i 16 minuta

Beldocs promo

Film nas poziva da se sretnemo sa preživelima iz logora kako bismo iz prve ruke saznali ko su ti ljudi, kakve teške trenutke su bili primorani da izdrže i šta je to postalo njihova sudbina

Dokumentarac “Mrtve duše”, najduži film u dosadašnjoj istoriji Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldoks, biće prikazan u nedelju, 12. maja u 12 sati u Jugoslovenskoj kinoteci.

Delo nastalo u francusko-švajcarsko-kineskoj koprodukciji, režirao je Vang Bing, a traje 496 minuta – osam sati i 16 minuta.

U provinciji Gansu na severozapadu Kine leže ostaci brojnih zatvorenika, napuštenih u pustinji Gobi pre 60 godina. Proglašeni za ultradesničare u kampanji Komunističke partije 1957. godine usmerene protiv desnice, oni su umrli od gladi u logorima Jiabiangou i Mingshui.

Film nas poziva da se sretnemo sa preživelima iz logora kako bismo iz prve ruke saznali ko su ti ljudi, kakve teške trenutke su bili primorani da izdrže i šta je to postalo njihova sudbina.

Film se prikazuje u programu “Meteori”, selekciji hibridnih, igrano-dokumentarnih i arthaus filmova, koja je započeta prošle godine u Muzeju savremene umetnosti (MSU) u Beogradu kao jedna od novih selekcija Beldoks festivala. Ideja je da se publici približi drugačija shvatanja o filmu, kroz raznolike načine produkcije i nastanka audio-vizuelnih dela.

Beldocs promo 
foto: Beldocs promo

Program je nastao po uzoru na saradnje između muzeja i festivala kao što su:
Forum i Forum Expanded na Berlinalu (projekcije arthaus filmova u galerijama i muzejima u Berlinu), FID Marsej - MSU u Marseju, Film Society Of Lincoln Center u MoMi u Njujorku i Cinema du reel u Centre Pompidou u Parizu

U programu “Meteori”, između ostalih, prikazuju se: “I dalje snimamo”, o dva studenta umetnosti koji tokom četiri godine rata u Siriji zapisuju istinu snimajući tok sukoba u gradu koji kontrolišu pobunjenici, koji je na festivalu u Veneciji osvojio čak sedam nagrada; “Heimat je prostor u vremenu” u kojem reditelj Tomas Hejse pronalazi kofer sa pismima svoje porodice od kraja 19. veka do danas i iščitava ih u filmu koji obuhvata najmračniji period nemačke istorije ili “Kralj sunce” Alebrta Sera koji slika smrt francuskog kralja u modernoj umetničkoj galeriji, delo nagrađeno Gran prijem festivala FID Marseille, jednog od najvećih festivala za hibridne zanrove.