GDE SU U SRBIJI NAJVEĆE PLATE: Najviše se zaradi u Beogradu, Kostolcu i Lajkovcu, a u ovim gradovima najmanje!
Beograđani u proseku mesečno zarađuju 30.000 dinara više nego zaposleni u Gadžinom Hanu, dok penzioneri u prestonici inkasiraju oko 15.000 više nego njihove kolege u Novom Pazaru
Sudeći prema visini prosečnih plata i penzija, u Srbiji se najbolje živi u Beogradu i Novom Sadu, dok su najsiromašniji zaposleni žitelji Gadžinog Hana i Svrljiga, kao i novopazarski i aleksinački penzioneri, koji imaju najniže penzije u zemlji.
Ovi zaključci se lako mogu izvesti na osnovu analiza podataka Republičkog zavoda za statistiku i Fonda PIO o visini prosečnih plata i penzija za februar 2019, koji pokazuju da je februarska plata u Beogradu bila za skoro 30.000 dinara veća od zarada u Gadžinom Hanu. Slična situacija je i sa penzijama, jer su penzioneri u Beogradu u proseku u februaru primili 15.000 dinara više od kolega u Novom Pazaru.
Sever baš odskače
Koliko Beograd i Novi Sad odskaču u odnosu na ostatak Srbije, vidi se i po tome što su u 2018. godini ova dva grada u ukupnoj fondu zarada u Srbiji učestvovali sa 50 odsto, iako u ova dva grada živi 29 procenata stanovništva.
- U prethodnih 20 godina u Srbiji se dogodio slom industrijskih giganata u gradovima srednje veličine i brzi razvoj uslužnog sektora u Beogradu i Novom Sadu, i to finansije, trgovina, saobraćaj, upravljačke i sve druge usluge. U odnosu na ove dve osnovne promene, slom industrije u većim gradovima i brzi razvoj Beograda i Novog Sada, postoji i tiho i potpuno umiranje više od polovina opština u Srbiji koje karakteriše relativno mali broj stanovnika, ispod 50.000, sa pretežnom poljoprivrednom orijentacijom i ugašenom jednom ili dve fabrike, najčešće tekstilne industrije - smatra ekonomista Miroslav Zdravković, urednik portala Makroekonomija.org.
Sirotinjske opštine
On ističe da "sirotinjske opštine" preovladavaju na teritoriji Srbije.
- Beograd i Novi Sad učestvuju sa malo više od 29 odsto u ukupnom broju stanovnika Srbije (bez KiM), a u ukupnoj zaposlenosti učestvovali su u 2018. sa 40,7 procenata. Usled 45,4 procenta većih plata od ostatka teritorije, ova dva grada učestvuju sa 50 odsto u ukupnom fondu zarada. Prosečne penzije u njima su za 47,5 odsto veće nego u ostatku Srbije, pa je njihov udeo u fondu isplaćenih penzija 36,3 odsto - objašnjava Zdravković i dodaje da je u Beogradu i Novom Sadu u 2018. na 100 stanovnika bilo 42,5 zaposlenih i 23,4 penzionera, dok su u ostatku zemlje na 25,4 zaposlena dolazila 24,2 penzionera, dok su ostatak činile ostale kategorije stanovnika.
Kurir.rs/Slavica Tomčić
Foto: Profimedia