KINA O POTEZIMA AMERIKE: Ne znamo o kakvom sporazumu Tramp priča!

EPA / Erik S Lesser

Kina je optužila danas Sjedinjene Države da gaje "preterana očekivanja" u pogledu trgovinskog sporazuma, ukazujući na jaz između dve strane zbog poteza SAD-a protiv kineskog tehnološkog giganta Huaveja, a koji je uzdrmao i globalni tehnološki sektor.

Američki predsednikl Donald Tramp je, u intervjuu za Foks Njuz kanal emitovanom sinoć, rekao da su SAD i Kina "imale veoma jak dogovor, veoma dobar sporazum, koji su oni promenili, na šta sam ja rekao - u redu, mi ćemo tarifirati njihove proizvode".

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lu Kang je, ovim povodom, izjavio u Pekingu da ne zna o čemu Tramp govori, prenosi agencija Rojters.

"Ne znamo o kakvom sporazumu pričaju u Sjedinjenim Državama. Možda SAD imaju sporazum u kojem su sve vreme imali preterana očekivanja, ali taj takozvani sporazum svakako nije onaj sa kojim se Kina složila", rekao je Lu na dnevnom brifingu za medije.

AP, EPA 
foto: EPA, AP

Razlog zbog kojeg na poslednjoj rundi kinesko-američkih pregovora nije postignut sporazum je taj što su SAD pokušale "da ostvare nerazumne interese kroz ekstremni pritisak", dodao je on.

"Želeo bih još jednom da ponovim da ekonomsko-trgovinske konsultacije između Kine i SAD-a mogu jedino uslediti na korektnoj liniji uzajamnog poštovanja, jednakosti i uzajamne koristi kako bi postojala nada u uspeh", poručio je Lu.

Nikakvi dalji trgovinski razgovori između vodećih kineskih i američkih trgovinskih predstavnika nisu zakazani nakon završetka poslednje runde, 10. maja, kada je Tramp podigao carinu na uvoz kineske robe vredne 200 milijardi dolara sa 10 na 25 odsto.

Tramp je takođe naveo da je kineskom predsedniku Si Đinpingu pre poslednjih rundi pregovora rekao da ni jedan sporazum između dve zemlje ne može biti "50-50" i da mora ići više u korist SAD-a zbog ranijih trgovinskih praksi Kine, prenosi Rojters.

Podsećamo da je Gugl saopštio u nedelju da ukida licencu Huaveju za korišćenje Android operativnog sistema, odnosno da mu ukida prenos hardvera, softvera i tehničkih usluga, osim usluga koje su dostupne putem otvorenog koda, i to samo dva dana nakon što je američka vlada stavila kinesku kompaniju na svoju "crnu listu".

Akcije evropskih proizvođača čipova - Infineona, AMS-a i STMikroelektroniksa su danas snažno pale zbog strahovanja da bi dobavljači Huaveija mogli da obustave isporuke kineskoj firmi zbog američke "crne liste", dodaje Rojters.

Kurir.rs / Tanjug

Foto: EPA / Erik S Lesser