DUGOGODIŠNJA AGONIJA FIRME "DEKOTRA PAUER" IZ LOZNICE, ZAVRŠENA STEČAJEM: Radnici godinama nisu dobijali platu, a na posao su dolazili o svom trošku

Kurir/T.Ilić

Zbog trajnije nesposobnosti plaćanja nad preduzećem ’’Dekotra pauer’’ - Loznica otvoren je stečaj.

Ovako je odlučio Privredni sud u Valjevu uvaživši predlog preostalih 13 radnika preduzeća koji su posle sedam godina dolazaka na posao bez plate i uplaćenih doprinosa rešili da stave tačku na agoniju.

Radnici Dekotre bili su raspoređeni na mesto portira i godinama dolazili na smenski posao o svom trošku, neki i iz okolnih sela, i boravili u portirnici bez struje, sa neispravnim toaletom, čuvajući propalu fabriku.

Kurir/T.Ilić 
foto: Kurir/T.Ilić

Prema rečima radnika Miloja Nikolića, tražeći razrešenje obraćali su se Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja, Ministarstvu finansija, Inspektoratu za rad u Beogradu, Poreskoj upravi, Zaštitniku građana, OJT u Loznici, gradskoj upravi, ali uzalud.

Problemi sa zaradama počeli su 2010, a plate i doprinosi za PIO i zdravstveno osiguranje nisu im isplaćeni od aprila 2012. kada je umesto ’’Dekotra pauer’’ loznička ’’Toplana’’ počela da greje grad.

Kurir/T.Ilić 
foto: Kurir/T.Ilić

Predstavnici firme su tvrdili da od 2012. nemaju dinara prihoda, ali da se u poslovnim knjigama sve obaveze prema radnicima uredno evidentiraju, naročito one na ime dopinosa za socijalno osiguranje.

Radnicima je dojadilo dolaženje na posao bez plate i tražili su proglašenje stečaja. Prema rečima Nikolića Privredni sud u Valjevu je 12. aprila proglasio stečaj, a ove sedmice održano je prvo poverilačko ročište na kome su se pojavili predstavnici firmi kojima Dekotra duguje kao i preostali radnici koji su, inače, sami finansirali pokretanje stečaja. Svi radnici sada su na birou rada, a svakome firma duguje od milion i po do dva miliona dinara, u zavisnosti od toga koliko je ko potraživanja uspeo ranije da naplati, objašnjava Nikolić.

Kurir/T.Ilić 
foto: Kurir/T.Ilić

"Sedam godina nismo primili platu osim što smo uredno dobijali obračunski listić sa napomenom da kako nema prihoda, nema ni isplate zarade, a nije nam uplaćivan radni staž ni ostali doprinosi. Pitanje je hoćemo li uspeti da naplatimo potraživanja jer mislim da firma nema imovine, i da će, najverovatnije, biti proglašen bankrot. Kako sam saznao kad od stečajnog upravnika dobijemo koliko nam se tačno duguje možemo se obratiti Fondu solidarnosti i trebalo bi da dobijemo po devet prosečnih plata. Od imovine preduzeća zemlja je pod hipotekom jedne mađarske firme, a ostalo je bezvredno, samo urušene zgrade. Tri čoveka su posle uvođenja stečaja bila zadužena da dežuraju, ali je ubrzo portirnica rasturena tako da niti imaju šta da čuvaju ni gde da borave. Agonija besmislenog dolaska na posao je prekinuta, a videćemo konačni ishod", objašnjava on za "Kurir."

Kurir/T.Ilić 
foto: Kurir/T.Ilić

Kako je sud utvrdio na sajtu NBS, stečajni dužnik je u neprekidnoj blokadi od aprila 2016, ukupno više od hiljadu dana, a iznos neprekidne blokade je 61,6 miliona dinara. Firmi je 2014. zbog neplaćenih računa isključena struja, radnici nisu imali HTZ opremu, čak ni ogrev u zimskom periodu, nego su sakupljali granje iz opustošenog fabričkog kruga, a noću im je svetlo bilo sveća.

Tako zaposleni u preduzeću koje je nekada grejalo pola grada nisu mogli založiti jednu peć. U fabričkom krugu nekadašnje HK ‘’Viskoza’’, koji duže od decenije izgleda kao grad duhova, sada nema nijednog radnika pošto su ovih 13 u portirnici na ‘’kapiji 2’’ bili njeni ‘’poslednji Mohikanci’’.

Kurir/T.Ilić 
foto: Kurir/T.Ilić

’’Dekotra pauer’’ - Loznica je društvo sa ograničenom odgovornošću za proizvodnju i distribuciju energetskih fluida, električne i toplotne energije. Februara 2007. postalo je vlasnik nekadašnje ’’Viskozine’’ fabrike ‘’Energetika’’ koja je u postupku privatizacije prodata po početnoj ceni od osam miliona dinara.

Danas je ruina, kao i kompletna ‘’Viskoza’’ koja je nekada imala ukupno 12 hiljada radnika.

(Kurir.rs/T.Ilić)