Ako bismo morali jednom rečju da opišemo tursku kuhinju, to bi bila raznovrsnost. Spoj azijske, mediteranske i kuhinje Bliskog istoka u vreme Otomanskog carstva, ali i današnjim raseljavanjem Turaka, širio se i Evropom, a danas za turskom trpezom pored ribe, začina, tu su i povrće, meso (osim svinjetine), razne vrste sireva, voće, brojne poslastice.
Kako su i danas okrenuti porodici i porodičnim vrednostima, Turci u svakom obroku uživaju zajedno. Izreka “doručkuj kao kralj” vaši i za ovu naciju, pa su im stolovi za doručak pored hleba, maslaca i džema puni raznovrsnih sireva, povrća, maslina, jaja, bureka i bećarca iliti menemena kako ga oni zovu. Čaj i kafu najčešće piju u vreme doručka. Ručak im je takođe bogat, pa se tada na trpezi često nađe i po nekoliko glavnih jela, uz fantastičan dezert na kraju jela.
Za neke od ovih tradicionalnih turskih jela ste verovatno već i čuli, ali ne mari da vas podsetimo, pa ako se ikada ponovo zadesite u Turskoj, ne oklevajte da ih sve probate:
Menemen
Najčešće ga jedu iz tiganja, a po izgledu i sastojcima podseća na naš sataraš ili bećarac.Brzo se sprema, jedu ga za doručak, a služi se sa hlebom.
Burek
U zavisnosti od regije, u Turskoj postoji veliki broj različitih vrsti bureka, a najčešći su oni sa mesom, spanaćem, sirom...Njime počinju dan, a tradicionalno se jede uz čašu Ajrana – hladnog napitka koji se priprema od kravljeg, ovčjeg ili kozjeg jogurta i dobija se razređivanjem istog sa hladnom vodom i dodavanjem jedne kašičice soli.
Pide
Pecivo koje je najčešće punjeno mesom i povrćem. Prodaje se često na gradskim ulicama i u restoranima, jer je idealno za užinu ili brzi doručak.
Manti
Danas ih nazivaju u „turskim raviolima“, mogu da budu deo predjela, ali ih jedu i kao glavno jelo. Prave se tako što se mleveno meso umota u testo i tako kuva na pari.
Kebab
Najpoznatiji turski fast food koji danas može pronaći u celom svetu, ali Turci kažu da se najbolji i najoriginalniji može jesti samo u Turskoj. Tanki odresci mesa (sve sem svinjetine) serviraju se u lepinji ili kao sendvič, a svaka regija ima posebne načine kako priprema ovo jelo.
Kofte
Jelo koje podseća na naše ćufte, a sprema se tako što se mleveno meso meša sa lukom, povrćem i začinima i onda se peče, prži, kuva. Turci imaju različite vrste kofti, i često ih poslužuju uz gulaš, salatu, a mogu da ih jedu i same i u sendviču.
Baklava
Ova poslastica simbol je turske kuhinje, a po svemu sudeći i najbolji dezert kojim se Turci hvale, a stranci ostaju očarani ukusom. Može se pronaći u različitim oblicima i sa različitim sastojcima, ali je najpoznatija baklava sa pistaćima.
Sladoled- dondurma
Ovo je svakako drugačiji sladoled koji ćete okusiti. Dondurma se pravi od kozijeg mleka, ali ima i još dva posebna sastojka koja ga čine drugačijim od ostalih sladoleda, jedan je salepov prah koji mu daje gustinu, a drugi je mastika, vrsta smole koja koja se boja od mediteranskog drveta mastike i sladoledu daje rastegljivost.
Kunefe
Turska poslastica koja se pravi od kozjeg sira. Pored toga, koriste se rezanca, između dva sloja stavlja se sir, a na kraju se preliva vrućim šerbetom. Uvek se služi sveže ispečen.
Paša lokum
Još jedna tradicionalna turska poslastica koja se naziva i „sultanova slatka sarma“. Služi se u rolatićima, a idealan je za sve one koji vole kremaste slatkiše.
(Kurir.rs/A.G.)