DO DIPLOME GLADNI, ŽEDNI I BEZ KROVA NA GLAVOM: Šok istraživanje kako žive studenti u SAD, razlog je samo jedan! (VIDEO)

Profimedia

Sve veći broj američkih studenata muku muči s glađu ili beskućništvom, pokazala je nova studija neprofitne organizacije "Hope Center for College, Community and Justice".

Njihovo je istraživanje uključilo više od 167.000 studenata na 101 dvogodišnjem programu državnih fakulteta (eng. community college) i na 68 četverogodišnjih programa na univerzitetima i fakultetima.

Zabrinjavajući je podatak da je gotovo polovina učesnika istraživanja izjavila kako je u periodu od mesec dana pre anketiranja bar jednom iskusila

„neizvesnost hoće li moći da kupi nutritivno zadovoljavajuću hranu, odnosno hoće li je moći nabaviti na društveno prihvatljiv način”. Otprilike 50 odsto studenata dvogodišnjih programa i oko 44 odsto onih na četverogodišnjim studijima u anketi ja izjavilo da se boje hoće li ostati bez hrane pre nego mogu da priušte da kupie nove namirnice. U obe grupe studenata 30 odsto njih nije jelo kada su bili gladni jer su to nisu mogli priuštiti.

DO DIPLOME GLADNI, ŽEDNI I BEZ KROVA NA GLAVOM: Šok istraživanje kako žive studenti u SAD, razlog je samo jedan! (VIDEO) Izvor: Youtube

Stambeno pitanje je takođe gorući problem. Čak 18 odsto mladih na dvogodišnjim programima i 14 odsto onih na četverogodišnjim studijima izjavilo je da su beskućnici. Neki su naveli kako žive kod rođaka ili prijatelja ili pak spavaju po tuđim kaučima (tzv. couch surfing), dok su drugi izričito naveli kako žive napolju, u skloništu ili po kampovima.

Sve ovo, piše Business Insider, posledica je sve većih troškova studiranja. Naime, školarina se od 1980-ih godina više nego udvostručila, a rezultat toga je rekordno visok studentski dug. Prema Student Loan Herou, onlajn platformi koja pruža podršku pri organizovanju i otplati studentskih kredita, ukupni studentski dug u Sjedinjenim Američkim Državama premašio je 1,5 milijardi dolara, dok je prosečno dugovanje po diplomiranom studentu u 2018. godini iznosilo 29.800 dolara.

Kurir.rs/novac.hr

Foto: Profimedia