PIROT - Kačkavalj od kravljeg mleka iz Pirota, ozbiljan je kandidat za dobijanje sertifikata međunarodne zaštite proizvoda sa oznakom geografskog porekla, saopštili su danas u Gradskoj upravi u Pirotu predstavnici Ministarstva poljoprivrede i evropske komisije za međunarodnu zaštitu proizvoda sa geografskim poreklom.
U toku je projekat koji ta komisija radi sa ministarstvom, a koji pored ostalog ima za cilj međunarodnu zaštitu tri srpska proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom. To su lipov med sa Fruške gore, ariljska malina i pirotski kačkavalj.
Predstavnik Ministarstva poljoprivrede Branislav Raketić kaže da je u Srbiji 45 prozvoda zaštićeno na nacionalnom nivou i da je vreme da se oni zaštite na nivou EU.
"Imamo tri proizvoda koje smo izabrali i koji će prvi ići na registraciju u EU. To je lipov med sa Fruške gore, ariljska malina i pirotski kačkavalj. Zajedno ćemo sa proizvodjačima pirotskog kačkavalja danas proći kroz sertifikaciju. Cilj je da se što bolje pripremimo u skladu sa pravilima EU", rekao je Raketić.
On je kazao da je plan da se do kraja godine donese zakon o sistemu kvaliteta za poljoprivredno-prehrambene proizvode i da posle toga podnese zahtev za apliciranje za ta tri proizvoda.
"Ovo je veoma važno za Srbiju jer imamo proizvode kojima se možemo ponositi. Ujedno, to će podići konkurentnu poziciju proizvodjača pirotskog kačkavalja, biće pokretač za stočare i okidač za razvoj turizma", rekao je Raketić.
Ekspert Evropske unije (EU) David Liberati rekao je da se drugi put okupljaju u Pirotu kako bi razgovarali o specifičnostima kačkavalja koja treba da dovede do registracije na nivou Evropske unije.
"Međunarodna zaštita proizvoda sa geografskim poreklom značiće za razvoj ovog regiona i da se pirotski kačkavalj nadje na tržištu EU, ali je to šansa i za druge proizvode i za njihovu dobru poziciju i promociju na tržištu EU. Proizvodi postaju prihvaćeni na tržištu EU, ali i na tržištima trećeg sveta, Kine i drugih zemalja", kazao je Liberati.
Pomoćnik gradonačelnika Pirota za poljoprivredu Goran Popović kaže da lokalna samouprava podržava ovaj projekat.
"Mi ćemo pomoći proizvodjačima pirotskog kačkavalja oko sertifikacije. To je i velika šansa za razvoj lokalne ekonomije. Ukoliko dobijemo ovaj sertifikat pirotski kačkavalj će moći da se prodaje na tržištu EU. Ujedno će to motivisati ne samo preradjivače mleka nego i proizvodjače. Očekujemo da se broj grla stoke poveća i da pored Mlekarske škole, koja za sada jedina proizvodi kačkavalj sa oznakom geografskog porekla, i proizvodjači krenu u sertifikaciju", rekao je Popović.
Zavod za intelektualnu svojinu iz Beograda doneo je rešenje o zaštiti imena geografskog porekla pirotskog kačkavalja od kravljeg mleka 2013. godine. Ovo je posle ćilima, drugi proizvod iz Pirota sa zaštićenim geografskim poreklom.
Mlekarska škola "Dr Obren Pejić" u Pirotu je 2017. godine postala prvi ovlašćeni korisnik oznake geografskog porekla pirotskog kačkavalja od kravljeg mleka.
(Kurir.rs/Beta)