sramota

LIČI NA POSAO IZ SNOVA, A ZA MNOGE JE SMRTNA ZAMKA: Superbogataši plaćaju debelo radnike na jahtama, ali ako neki zaposleni umre, tek tad se vidi kako se BAHATO ODNOSE PREMA NJIMA (VIDEO)

Foto: Profimedia

Ako kojim slučajem njegov šef poželi neku posebnu namirnicu, Dirk Cimerman, 35-godišnji šef na superjahti, seda u helikopter i kreće u potragu ne bi li ugodio bogatašu.

Kako sam kaže,često je poletao s jahte u potrazi za tikvicama u Omanu, tartufima u Argentini ili pak za paradajzom koje raste na obližnjem pacifičkom atolu. "Šokiralo bi vas kad bi znali koliko su novca u stanju da potroše, ali dvosatni let helikopterom u potrazi za hranom me uvek razveseli", kaže Cimerman dok priprema suši u profesionalno opremljenoj kuhinji 60-metarske jahte 'St. David' ukotvljene u Monaku.

I dok bogati postaju sve bogatiji - samo prošle godine bilo je 145 novih milijardera - rastu i narudžbine za novim superluksuznim jahtama dužim od 24 metra. Ovog trena gradi ih se više od 500 u brodogradilištima po svetu. Neke od njih predviđaju i više od 100 zaposlenih. Ukupno, ova grana turizma zapošljava oko 37.000 ljudi, a mladi koji sebe vide u tom poslu školuju se na Univerzitetu Sauthempton Soltent koji odnedavno nudi i dodatno usavršavanje na Varsaš Superjaht Akademiji. Svakog proleća desetine mladih Britanaca odlaze na usavršavanje u Antibe na Azurnoj obali, nezvanično središte za regrutaciju posada, gde šetaju dokovima u potrazi za srećom. I dok je to jednima posao iz snova, mnogi znaju da postoji i druga strana medalje.

LIČI NA POSAO IZ SNOVA, A ZA MNOGE JE SMRTNA ZAMKA: Superbogataši plaćaju debelo radnike na jahtama, ali ako neki zaposleni umre, tek tad se vidi kako se BAHATO ODNOSE PREMA NJIMA (VIDEO) Izvor: Youtube

Nesreće, povrede, smrti sastavni su deo ovog posla i rad na jednoj takvoj superjahti može biti opasniji od rada na naftnoj platformi. Samo u poslednjih nekoliko godina trojica mladih članova posade izgubili su život dok su služili svojim superbogatašima. Takve superjahte obično bez prekida plove oko sveta i samo nakratko pristaju u neku marinu, a razlog je upravo taj da se ne moraju nigde registrovati i plaćati poreze. Zato i posade ne mogu imati istu pravnu zaštitu kao oni koji rade na kopnu. Porodice se žale da u slučaju nesreće ili smrti, nemaju koga da tuže, a da nikad, baš nikad nisu dobili izraze saučešća, a kamo li pomoći u slučaju pogibije njihovih najmilijih, kao što se nikad nitko od bogatih vlasnika jahti nije pojavio na sahrani. Majkl Hanlon imao je 22 godine kad je u mart 2013. dobio posao iz snova - da bude instruktor vodenih sportova na 62-metarskoj jahti 'Fejt' u posedu kanadskog modnog milijardera Lorensa Strola.

Ni mesec dana kasnije i pre no što je zaradio prvu platu od oko 3.500 dolara, bio je mrtav. Vratio se mrtav umoran nakon noćnog provoda izvan broda u Antibesu na francuskoj rivijeri. Odradio je dvije smjene turista, radeći dan i noć, a onda je otišao u lokalni bar proslaviti što je prvi put u životu preplovio Atlantik. Ali, kako se jahta noću zaključava, on je pokušao ući na nju neslužbenim izlazom za slučaj opasnosti. Pao je s gornje palube i udario glavom u mol, i potonuo.

LIČI NA POSAO IZ SNOVA, A ZA MNOGE JE SMRTNA ZAMKA: Superbogataši plaćaju debelo radnike na jahtama, ali ako neki zaposleni umre, tek tad se vidi kako se BAHATO ODNOSE PREMA NJIMA (VIDEO) Izvor: Youtube

Njegovo telo pronašli su tek idući dan. Džejkob Nikol iz Kornvola umro je prošle godine kad mu je bilo tek 24. Dve godine proveo je u bolnici s teškom povredom mozga nakon što je pao sa superjahte 'Kibo' dok ju je čistio kad je bila vezana na doku u Palma de Majorki. Bio je treći asistent inženjer i kobnog dana je bio vezan sigurnosnim užadima dok je prao jahtu iako to uopštee nije bio njegov posao. Pao je i slomio lobanju. Ruski multimilijarder Aleksander Mamut, u čijem je posedu 90-metarska jahta, nije bio tada na brodu. Nakon deset dana u komi u bolnici u Palma de Majorki, prebačen je u rodni grad i od tada mu je trebala konstantna medicinska pažnja i njega.

Godine 2010. Robin Blek dobio je poziv od kapetana 15.000.000 funti vredne superluksuzne jedrilice 'Buraska' da bude časnik zadužen za putnike i opremu. Upravo se bio održavao jaht-šou u Monaku u poznatoj Port Herkules.

Kako je kapetan ispričao ocu, Robina nisu videli 24 sata, od trenutka kad se tender - brod kojim goste s jahte prevoze do obale, a kojim je upravljao Robin, sudario s drugim čamcem.

Uplakanoj porodici kapetan je rekao da ne brinu, da će njegove lične stvari ostaviti policiji u Monaku i da će u more baciti cveće, a onda su isplovili dalje zacrtanom rutom. "Ne mogu da verujem da je jahta isplovila pre negoo što su pronašli telo mog sina i pre no što smo mi doputovali u Monaco. Ne mogu da verujem da u takvoj tragediji oni jednostavno dižu sidro i odlaze, a rodbinu ostavljaju da se sami bave s papirima, policijom i svim drugim", govori Robinova majka. Kako kažu, ne znaju ni čija je 'Buraska', mogu samo pretpostavljati da je u vlasništvu nekog ruskog tajkuna, ali to niko nije dužan da otkrije. Iz jahte nisu tražili ni ronioce koji bi eventualno pronašli Robinovo telo.

LIČI NA POSAO IZ SNOVA, A ZA MNOGE JE SMRTNA ZAMKA: Superbogataši plaćaju debelo radnike na jahtama, ali ako neki zaposleni umre, tek tad se vidi kako se BAHATO ODNOSE PREMA NJIMA (VIDEO) Izvor: Youtube

Ronioce je angažovao porodični prijatelj koji je kapetan druge superjahte, ali ronioci nisu uspeli da pronađu Robina jer u trenutku potonuća nije imao na sebi prsluk za spašavanje. Takođe, nije imao ni životno osiguranje. A kad nešto pođe po zlu, dodatni problem sa superjahtama je taj da je sasvim nemoguće saznati i razumjeti čiji zakoni bi se trebali primeniti. Brodovi često plove u međunarodnim vodama, na dnevnoj bazi vodi ih osoblje i menadžment kompanije kojoj se ne zna vlasnik, a brodovi su obično registrovani u ofšore kompanijama u zemljama poput Paname ili Devičanskih otoka. A da stvar bude gora, brodovi mogu biti registrovani u nekoj trećoj zemlji i ploviti pod njezinom zastavom iako tamo uopšte nisu stacionirani.

Tako je i 'Buraska' u trenutku Vilove smrti, bila registrovana na St. Vincentu u Karibima, Britanija nije tražila istragu, a lokalne vlasti su to proglasile nesrećnim slučajem. U zapisniku je pisalo:"Blek je upravljao tenderom... na sidrištu je bila gužva, kad se vraćao prema matičnoj jahti sudario se s drugim brodom koji je bio usidren u luci... tender je pronađen kako pluta bez nadzora.. telo g. Bleka nije nađeno." Njegova sestra kaže da je Robin voleo svoj posao i ovo mu nije bilo prvi put. "Taj posao je lep, slao mi je selfije s poznatim ličnostima... Ja bih taj posao svakom preporučila, ali pre nego što prihvate poziv mladi ljudi moraju da znajujesu li osigurani i da svakako saznaju u čijem je vlasništvu brod." Ali, članovi posade također dobro znaju da ako su i osigurani, njihov život vredi mnogo manje no što to misle njihovi roditelji. Osim toga, osiguranje ne može pokriti sve.

LIČI NA POSAO IZ SNOVA, A ZA MNOGE JE SMRTNA ZAMKA: Superbogataši plaćaju debelo radnike na jahtama, ali ako neki zaposleni umre, tek tad se vidi kako se BAHATO ODNOSE PREMA NJIMA (VIDEO) Izvor: Youtube

"Život na brodu je fenomenalan za vlasnike jer tu dobivaju uslugu sa sedam zvezdica. Ali za oficire i posadu to je sasvim druga priča", kaže Deni Mekgovan, strateški organizator u Nautilus International - udruženju pomoraca. Došao je na šou u Monako iz kancelarije u Londonu da bi upozorio upravo na pogibije mladih radnika i da bi upozorio na opasnosti ovog posla u industriji koja se smatra vrhuncem glamura. Upravo zastupa 42-članu posadu sa 67-metarske jahte indijskog multimilijardera Vidžaja Malija. Posada nije plaćena mesecima i duguje im se oko milion dolara. Mekgovan je uspeo njihov slučaj dovesti do suda, pa je jahta konačno zaplenjena na Malti. Malija, inače suvlasnik indijskog tima Formule 1, uhapšen je u Londonu prošle godine zbog optužbi da je Formulu finansirao opranim novcem, pa ga traže i indijske vlasti da bi mu sudile. Malija živi u Hertfordšajeru u vili, a njegova jahta, na kojoj je i bioskop dvorana sa 15 sedišta i piano Eltona Džona, ostala je i dalje ukotvljena na Malti zajedno s posadom.

"Posade rade svaki dan bez predaha, neretko od jutra do mraka, pa i duže. Ne samo da ginu. Ima tu na hiljade drugih povreda, ali i povreda radnog prava. Posadi se, pri ulasku u brod pasoši oduzimaju a izbacuje ih se i za najmanju pogrešku. Vlasnici jahti na posadu gledaju kao na 'potrošnu i zamenjivu radnu snagu'. Nisam tu da bih se borio protiv multimilijardera, nego da zajedno s njima ovaj posao unapredimo", kaže Mekgovan za Gardian.

Kurir.rs/Express.hr

Foto. Profimedia