Bez žurbe Testom iz maternjeg jezika mali maturanti danas počinju završni ispit koji će trajati tri dana, a deci su na raspolaganju dva sata za izradu, pa ih savetujemo da ne žure
Osnovci, srećno! Tačno u devet sati mali maturanti testom iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, počinju polaganje završnog ispita. Test iz matematike svršeni osnovci radiće sutra, 18. juna, od devet do 11 časova, dok je kombinovani test iz prirodnih i društvenih nauka sa zadacima iz biologije, istorije, geografije, fizike i hemije, zakazan u isto vreme za sredu, 19. juna.
Potvrda znanja
Učenicima koji su završili osmi razred na raspolaganju su dva sata za izradu testa, pa stručnjaci savetuju da ne brzaju, kao i da prvo pročitaju ceo test i prvo urade zadatke u koje su najsigurniji. Podsećamo mališane da ne zaborave odgovore da podebljaju hemijskom olovkom.
Vesna Nedeljković, pomoćnica ministra prosvete za osnovno i srednje obrazovanje, ističe da će završni ispiti za osnovce biti test i za škole i za đake, kao i da oni nisu prepreka, već potvrda znanja koje su deca stekla.
- Testovi imaju tri funkcije - dokaz da je đak završio školu, proveru same škole i nastavnika i najvažniju, selekcionu, na osnovu koje će đaci steći uslov da se upišu u izabranu srednju školu. Đake će dočekati razredne starešine, koji će ih uvesti u prostoriju za polaganje, proveriti da li imaju đačke knjižice i potreban pribor, a nakon toga njih će zameniti dežurni nastavnici koji su deci nepoznati - rekla je Nedeljkovićeva za RTS.
Dolazak na vreme
Ona je naglasila da je bitno da na polaganje svi stignu na vreme, da prostorije u kojima će deca raditi testove budu provetrene, kao i da učenici dobiju vodu.
- Dežurnim nastavnicima nije dozvoljeno da pomažu deci u rešavanju testova. Oni treba da obilaze decu tokom rešavanja testova, a ne da sede. Pažnja treba da im bude usmerena na svako dete. Nikako nije dozvoljeno da odrasli pomažu deci time što će im reći odgovor - istakla je pomoćnica ministra prosvete.
Nedeljkovićeva savetuje svršene osmake da pažljivo čitaju pitanja jer, kako kaže, pogrešne odgovore najčešće daju jer sa nedovoljno pažnje čitaju postavljena pitanja.
- Odgovori moraju biti napisani hemijskom olovkom, jer se oni napisani samo običnom olovkom neće priznati - zaključila je ona.
Brojke
20 zadataka osmaci će imati na svakom testu
2 sata traje polaganje prijemnog ispita
76.239 slobodnih mesta u srednjim školama
50 bodova najmanje je neophodno za rangiranje pri upisu
Kurir.rs/ Mina Branković
Foto: Shutterstock, Marina Lopičić