DS, URS i Preokret potrošili više nego što su prikupil

Stranke i koalicije najviše novca potrošile na reklamiranje i oglašavanje, a mnogo manje na javne skupove

BEOGRAD - Dosadašnja analiza finansijskih izveštaja stranaka i koalicija koje su učestvovale na parlamentarnim izborima pokazala je da su koalicija oko DS, URS i "Preokret" ostvarile više rashoda nego prihoda u predizbornoj kampanji, izjavila je diretorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković.

Markovićeva je na konferenciji za novinare rekla da rezultati te analize, koja je obuhvatila finansijske izveštaje sedam najvećih stranaka i koalicija (DS, SNS, DSS, Preokret, URS, SPS i SRS) upućuje na finansijski loše isplaniranu izbornu kampanju, ali da još uvek nema prekršaja.

"Ali način na koji će se ti rashodi pokriti može biti prekršaj, jer sa jedne strane moraće da ih podmiruju iz sredstava za redovan rad, što bi bilo nenamensko trošenje, ili sa druge može doći do oprosta dugova, što predstavlja nedozvoljene priloge za kampanju", objasnila je Markovićeva.

Što se tiče predsedničkih izbora, razlike u prihodima i rashodima su mnogo manje, a primetne su kod Preokret -a, URS-a i SRS-a.

Ona je ukazala da je analiza izveštaja pokazala da su stranke i koalicije najviše novca potrošile na reklamiranje i oglašavanje, a mnogo manje na javne skupove, pa tako naprednjaci na primer nisu ni prijavili u troškovima javne skupove, iako su ih posmatrači Agencije uočili.

Takođe, u predizbornoj kampanji stranke su se u najvećoj meri oslonjale na sredstva iz javnih izvora, a mnogo manje na privatne donacije ili uzimanje kredita.

Markovićeva je navela da su sve stranke predale izveštaje za parlamentarne i predsedničke izbore, da URS jedini nije predao za pokrajinske uz napomenu da je taj rok istekao pre dva dana pa još postoji mogućnost da takav izveštaj stigne, dok koalicija "Preokret" nije dostavila nijedan izveštaj za lokalne izbore.Izveštaje za izbore na nivou Beogradu još uvek, kako je rekla, nisu predali DS, URS i "Preokret".

Analiza izveštaja pokazala je i da postoje manje administrativne greške u njihovom popunjavanju, ali da će tek u narednom periodu uslediti njihova kontrola, odnosno upoređivanje podataka iz izveštaja sa informacijama koje su prikupili posmatrači Agencije.

Govoreći o godišnjim izveštajima, koje su stranke trebalo da podnesu do 15. aprila, Marković je navela da to još uvek nije učinilo 10 stranaka, protiv kojih je izrečena mera upozorenja, a ukoliko ih ne podnesu, uslediće krivične prijave.

Prema njenim rečima, godišnje izveštaje još nisu podneli G17 plus, Partija za demokratsko delovanje, Reformisti Sandžaka, Pokret veterana, Pokret za demokratski progres, Demokratska unija Albanaca, Romska stranka Jedinstvo, Sandžačka alternativa, Slovačka stranka i Demokratska levica Roma.