NISMO SE ODUŽILI BORCIMA: U Srbiji najmanje spomenika herojima ratova devedesetih

Privatna Arhiva

Vojni aerodrom "Batajnica" preimenovan je i sada nosi ime "Pukovnik pilot Milenko Pavlović". Lepa vest, međutim, mi se još nismo odužili herojima iz ratova devedesetih, jer u Srbiji ima samo 267 spomen-obeležja posvećenih borcima iz poslednjih ratova, dok u Hrvatskoj postoji 1.200 spomenika, a u Bosni i Hercegovini 2.100.

Vojni aerodrom "Batajnica" preimenovan je i od sada nosi ime komandanta 204. lovačkog avijacijskog puka "Pukovnik pilot Milenko Pavlović". Poznat je po rečenici koju je izgovorio kad je mlađeg pilota izvukao iz kokpita i poleteo sam:

Kurir 
foto: Kurir

- Majku vam dečju, nećete vi da ginete, ja ću!

Istoričar Bojan Dimitrijević rekao je za Kurir:
- Promena imena aerodroma je stara inicijativa i mislim da je odlično da je ime napokon promenjeno, pozdravljam ovu odluku. Činjenica je da spomenika iz ratova devedesetih nema mnogo i potrebno je učiniti sve da se ljudima koji su učestvovali i stradali u ovim ratovima oda počast. Ni ulica ni spomenika nema previše zbog specifičnosti ratova.
U Srbiji ima 219 spomen-obeležja posvećenih stradalim borcima, 48 vojnicima i civilnim žrtvama rata zajedno, a 34 posvećeno je stradanju civila. Dok u Hrvatskoj ima 1.200 spomenika, prema podacima Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, a u Bosni i Hercegovini čak 2.100 spomen-obeležja.
Poslednjih godina kod nas je počela da se odaje počast herojima iz ratova devedesetih, ali i dalje ih nema dovoljno. Spomenik herojima s Košara, koji je završen pre više od godinu dana, postavljen je privremeno na terazijskom platou u Beogradu, plan je da se spomenik postavi na Bulevar heroja s Košara, koji je to ime dobio pre dve godine. Tada je u Beogradu spomenik dobio i heroj Milan Tepić.

Profimedia 
foto: Profimedia

- "Žar-ptica" u Novom Sadu posvećena je i civilima i borcima, dok se kod železničke stanice u Čačku nalazi spomen-obeležje posvećeno žrtvama NATO bombardovanja i borcima 1991-1999 - rekli su za Kurir iz Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije.
Najviše spomenika borcima - 31 - ima u Beogradu. Vrlo često je na jednom spomeniku uklesan veći broj imena onih koji su učestvovali na različitim ratištima. Brojni su primeri spomenika koji su posvećeni stradalima u Prvom i Drugom svetskom ratu, a na koje su naknadno uklesana imena boraca poginulih tokom devedesetih.
- Postoji spomenik za 177 pripadnika MUP, u opštini Savski venac, kao i spomenik u gradskom parku u Pančevu posvećen borcima 1990-1999, spomenik "Lala" u Vršcu posvećen palim borcima. Jedan od najpoznatijih je spomenik "Uspenje" - podignut 2007. godine u samom centru Kragujevca i posvećen je Kragujevčanima koji su izgubili život u ratovima u periodu od 1990. do 1999. godine - dodaju iz Udruženja za društvena istraživanja.

Spomenici posvećeni civilnim žrtvama
U Srbiji ima 34 spomenika posvećena stradanju civila devedesetih godina, a najviše ih ima u Beogradu.
- Kada su u pitanju civilne žrtve rata, uglavnom se radi o civilima stradalim tokom NATO bombardovanja, i to u Novom Sadu, Trsteniku, Varvarinu, Novom Pazaru i Leskovcu. Izuzetak su spomen-obeležja posvećena žrtvama otmice u Štrpcima: spomen-ploča posvećena Tomi Buzovu postavljena na Novom Beogradu, te spomenik u Prijepolju, kod mosta na Limu - kažu iz Udruženja za društvena istraživanja.

Kurir.rs/ Nevena Tomašević

Foto: Privatna arhiva