STRADANJE SRBA U BRATUNCU NIJE ZABORAVLJENO: Pre 27 godina muslimanske jedinice počinile nezapamćene zločine u Podrinju (VIDEO)
Služenjem parastosa za više od 3.500 ubijenih Srba iz srednjeg Podrinja u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu u Bratuncu je počelo obilježavanje 27 godina od zločina koji su nad srpskim narodom počinile muslimanske snage od maja do decembra 1992. godine. Centralnu komemoraciju u Bratuncu direktno prenosi naša televizija.
Premijer Srpske Radovan Višković rekao je da je u Podrinju izvršen najveći ratni zločin nad civilnim stanovništvom Republike Srpske, podsetivši da za ove zločine niko nije odgovarao.
"Od pravde za srpske žrtve nikada nećemo odustati", poručio je Višković, istakavši da nikada ne smemo zaboraviti srpska stradanja u Podrinju.
Načelnik opštine Bratunac Nedeljko Mlađenović rekao je da je danas dogovorena gradnja centralnog spomen-obelježja na ulazu u Bratunac.
"Svake godine okupljamo se kako bismo odali počast stradalima i onima koji su branili Republiku Srpsku", rekao je Mlađenović i dodao da svi moraju poštovati sve žrtve rata.
Obeležavanju 27 godina od stradanja Srba na području srednjeg Podrinja prisustvuju srpski član i predsedvajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministri rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, saobraćaja i veza Neđo Trninić, delegacija Narodne skupštine, ruski ambasador u BiH Petar Ivancov.
Obeležavanju prisustvuju i pomoćnik ministra za rada, zapošljavanje o boračko-socijalna pitanja Srbije Zoran Milošević, predstavnici Trećeg pešadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, Saveza logoraša Srpske, veterana, kao i opštinske delegacije iz regije Birač.
Parastos kod Centralnog spomen-krsta na gradskom groblju u Bratuncu služio je njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom uz sasluženje lokalnog sveštenstva,
Nakon parastosa delegacije su položile cvijeće i odale počast žrtvama kod Centralnog spomen-krsta u bratunačkom groblju podignutog u čast svih poginulih srpskih civila i boraca iz regije Birač.
U periodu od maja do decembra 1992. godine u srebreničkoj opštini ubijeno je više od 400, a u bratunačkoj 560 Srba, većinom civila, među kojima veći broj žena i dece i uništena su 43 srpska sela sa više od stotinu zaselaka, te više verskih objekata, devastirana groblja i polupani skoro svi krstovi u srpskim selima.
Obeležavanje 27 godina od stradanja Srba u Podrinju posvećeno je svim srpskim žrtvama iz ovog kraja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se kao znak sećanja na stradanje Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.
Na Petrovdan 1992. godine muslimanske jedinice iz Srebrenice napale su srpska sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone ubijajući sve što su stigli, pljačkajući i paleći srpsku imovinu.
Tako su nastavili realizaciju svog plana etničkog čišćenja započetog u aprilu te godine, prema kojem su uništavali sve što je srpsko, da bi potpuno zatrli tragove postojanja Srba na ovim prostorima. Osim ubijanja i progona stanovništva i uništavanja imovine, uništavali su i srpska groblja i bogomolje, što govori o tome kakav su plan imali.
Obilježavanje organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, uz pomoć opštine Bratunac.
Program obeležavanja godišnjice stradanja Srba u srednjem Podrinju počeo je sinoć u Bratuncu promocijom monografije "Bitka za Srebrenicu - Rat za civilizaciju", Dušana Pavlovića.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, rekao je da su Bošnjaci napravili neku vrstu priče koja je već ukorijenjena u međunarodnoj zajednici da su oni jedni stradalnici u Bratuncu i Srebrenici i da su im u tome značajno pomogli Haški tribunal, kao i BiH pravosudne institucije.
Kurir.rs/RTRS
Foto: Screenshot