DAMASK - Sirijski pobunjenici osvojili su sinoć sve granične prelaze sa Irakom i dva sa Turskom, naveli su zvaničnici, dok su se istovremeno u UN vodili pregovori o produženju mandata posmatračke misije UN u Siriji koji ističe danas, prenosi britanski Bi-Bi-Si (BBC).
Pobunjenici su osvojili glavni prelaz Abu Kamal na reci Eufrat na istoku, posle žestokih sukoba sa snagama režima predsednika Bašara el Asada, naveli su opozicioni aktivisti.
Više od 20 sirijskih vojnika i njihov komandant ubijeni su kada je napadnut jedan udaljeni vojni punkt na krajnjem severoistoku zemlje, prenela je agencija AP.
Iračka vlada je zapretila da će zatvoriti svoju stranu granice, a jedan zvaničnik vlade iz Bagdada rekao je za agenciju Rojters da je zatvoren prelaz Abu Kamal.
Na granici sa Turskom su, prema izveštajima, pobunjenici zauzeli prelaze Bab al-Hava i Džarablus.
Pobunjenici već četiri dana vode ofanzivu za glavni grad Damask, a nasilje je kulminiralo u sredu kada su u samoubilačkom napadu u centru grada ubijena tri visoka sirijska zvaničnika, među kojima i Asadov zet, Asef Šavkat i ministar odbrane Daud Radžha.
Ceo dan posle napada Asad se nije oglašavao, da bi se juče pojavio na polaganju zakletve novog ministra odbrane, generala Fahda Džasima al Furajdža.
Posle samoubilačkog napada u sredu, vlada je dovukla nova oklopna vozila blizu Damaska, a bombardovala je i Zamalku, istočno predgrađe glavnog grada.
Sirijska opservatorija za ljudska prava navela je da je juče širom zemlje ubijeno 250 ljudi.
Istovremeno, u Savetu bezbednosti UN, Rusija i Kina su ponovo blokirale pokušaje međunarodne zajednice da okonča krizu u Siriji, uloživši juče veto na predlog rezolucije zapadnih zemalja, kojim je traženo uvođenje sankcija režimu iz Damaska.
Prema rezoluciji, Siriji bi bile uvedene sankcije, ukoliko ne bi povukla teško naoružanje i vojnike iz naseljenih oblasti. Iako se u samom tekstu rezolucije direktno ne spominje vojna intervencija, on je povezan sa Poglavljem 7 Povelje UN, koje dozvoljava eventualnu upotrebu vojne sile.
Kina i Rusija se oštro protive vezivanju teksta rezolucije sa Poglavljem 7, odnosno bilo kakvoj upotrebi sile za rešenje konflikta u Siriji.
Posle jučerašnjeg glasanja u UN, SAD, Britanija i Francuska su saopštile da je svetska organizacija izneverila narod Sirije, dok je šef britanske diplomatije Vilijam Hejg osudio ruski i kineski veto kao "neoprostiv i neodrživ".
U Siriji se nalazi 300 posmatrača UN, ali ta misija je obustavila u junu većinu svojih aktivnosti, zbog rizika od narastajućeg nasilja.
Njena budućnost je posle jučerašnjeg glasanja u Savetu ostala neizvesna.
Britanski ambasador u UN, Mark Lajal Grant, koji je jedan od predlagača propale rezolucije, rekao je da je ponudio novi predlog, kojim bi misija UN u Siriji bila produžena na 30 dana.
Novi predlog rezolucije kruži Savetom bezbednosti, i u njemu se navodi, kako prenosi AP, da će mandat misije UN biti produžen samo ako se Savet uveri da je Asadova vlada povukla artiljeriju i teško naoružanje iz gradova.
Pakistan je, takođe, predložio rezoluciju, u kojoj se traži produženje misije UN na 45 dana.
Posle konsultacija iza zatvorenih vrata kasno noćas, ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin rekao je da britanski predlog postavlja političke uslove za nastavak misije, što njegova zemlja neće prihvatiti, istakavši da će glasati za pakistanski predlog.
On je dodao da očekuje da Savet bezbednosti glasa o oba predloga rezolucija danas popodne po srednjeevropskom vremenu.