TALAS NASILJA NA SEVERU EVROPE Švedska novi Divlji zapad
Nasilje i učestali oružani obračuni bandi nadvladali jednakost i socijalnu harmoniju u ovoj tradicionalno mirnoj skandinavskoj zemlji
STOKHOLM - Čast, veliki dugovi i prestiž glavni su razlozi za povećan broj oružanih sukoba među bandama, koji su nadvladali jednakost i socijalnu harmoniju u Švedskoj, tradicionalno mirnoj skandinavskoj zemlji, koja je postala novi Divlji zapad.
Samo tokom prošle godine u Švedskoj je registrovano više od 300 pucnjava, u kojima je 45 osoba ubijeno, dok je 135 ranjeno.
Prestiž i pretnja
U Stokholmu je za prvih šest meseci ove godine ubijen isti broj osoba kao u celoj 2018. Ipak, pedantni statističari ističu da Švedska ima jednu od najnižih stopa ubistava u svetu - jedno na 100.000 stanovnika.
- Eliminacijom pretnji spolja ojačaćete svoju bandu i zaraditi prestiž u svojoj grupi - kaže Edi Paver, bivši član jedne moto-bande koji se pokajao.
Većina žrtava u obračunima su nezaposleni mladići stari do 30 godina, poreklom imigranti, koji žive u četvrtima u Stokholmu, Malmeu ili Geteborgu u koje policija gotovo i da ne zalazi.
- Većina mladih ne nalazi svoje mesto u društvu. Muči se s jezikom, često sreću dilere koji voze dobre automobile, imaju najlepše devojke i oni krenu tim putem - dodaje Paver.
Gunar Apelgren, policijski komesar iz Stokholma, kaže da je većina pucnjava povezana s trgovinom drogom, prevarama u vezi s novcem ili je rezultat unutrašnjih sukoba u bandama.
Van institucija
Torbjern Forkbi, profesor društvenih nauka na univerzitetu Line, kaže da mladi ne smeju da ostaju van društva i institucija.
- Bande nemaju institucionalni odgovor na sukobe. Motiv za nasilje i sukobe nije važan, važno je sačuvati život - kaže on.
Opozicija i desničarske stranke zahtevaju od socijaldemokratskog premijera Stefana Levena da se pooštri kaznena politika prema izgrednicima.
- Nasilje preti da uništi društvo kakvo poznajemo i kakvo želimo da Švedska bude - rekao je konzervativni poslanik Jon Forsel u parlamentu.