DR VOJKO ĐUKIĆ: Nemojte sami sebi da pokvarite odmor
Često se nesnosni simptomi bolesti razviju brzinom munje, zato zaboravite na samostalno lečenje i trčite kod lekara
Infekcija spoljašnjeg ušnog kanala svakome može da pokvari leto. Otoka i nesnosnog bola nisu pošteđeni ni deca ni odrasli, oboleli mogu da se muče danima, pa zato ako primetite da je vašem detetu ili vama uvo počelo da crveni, ako svrbi - odmah idite kod lekara!
- Neophodan je pregled otorinolaringologa jer će pod mikroskopom detaljno sagledati izgled spoljašnjeg ušnog kanala i sadržaj koji se u njemu nalazi i na osnovu nalaza odrediti adekvatnu terapiju. Pacijenti alternativnim metodama samo mogu da pogoršaju stanje i izazovu dodatne, ozbiljne komplikacije - upozorava prof. dr Vojko Đukić, ekspert Klinike za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije.
BAZENI SU NAJOPASNIJI
Kako nastaje plivačko uvo?
- Zapaljenje spoljašnjeg ušnog kanala, otitis eksterna, ili kako se u narodu najčešće naziva - plivačko uvo, izazvano je kontaktom s bakterijama i gljivicama koje žive u prljavoj vodi. Zadržavanjem vode u ušnom kanalu, u vlažnoj, toploj i mračnoj sredini, put do infekcije se otvara. I čačkanjem uva, što mnogi često čine, koža se ozledi i savršena je podloga za njihov prodor. Naravno, virusi takođe mogu da napadnu naš slušni aparat.
Koji uzročnici nas najviše muče?
- To su stafilokokus aureus, streptokoke grupe D i G, gram negativne bakterije, pseudomonas aeruginoza, ešerihija koli, anaerobne bakterije, ali i gljivice (kandida, asperigilus). Naravno, virusi takođe mogu da napadnu naš slušni aparat.
Gde smo leti najugroženiji?
- Plivačko uvo, kako mu i ime sugeriše, najčešće se javlja leti, obično nastaje posle boravka u bazenima, jezerima i rekama, ređe u moru. Inače, neke bakterije su stalni stanari na našoj koži i pod posebnim uslovima postaju patogene, a ovih vrelih dana ulaze u uvo direktno iz vode u kojoj se kupamo i mogu da uzrokuju zapaljenje.
Kako se bolest manifestuje?
- Nelagodnost, osećaj zapušenosti, utisak da je sluh blago oslabljen, pucketanje prvi nas opominju. Simptomi se inače manifestuju zavisno od težine upale, bol na dodir može da bude izuzetno jak, a otoci mogu da se prošire i izvan mesta infekcije. Prisutan je sekret iz uva, a u zavisnosti od izazivača infekcije, različitih je boja (od providne tečnosti do žućkaste, koja signalizira na obilje gnoja), ponekad vrlo neprijatnog mirisa.
Kako se sprovodi lečenje?
- Antibiotske i antimikotske kapi i masti nanose se na gazu koju u ušni kanal treba da postavi otorinolaringolog. Mast se aplikuje svaki ili svaki drugi dan. U zavisnosti od procene lekara, terapija traje jednu do dve nedelje (prosečno desetak dana) i pacijent, čak i kad mu bude bolje, nikako ne treba da je prekida po svojoj slobodnoj proceni: infekcija može lako da se povrati.
RONJENJE JE ZABRANJENO
Ko posebno treba da se pridržava terapije?
- To su svakako dijabetičari. Akutno lokalizovano zapaljenje kože u spoljašnjem slušnom kanalu (furunkuloza) nastaje često kod njih kao posledica infekcije folikula, dlačica koje u uvetu rastu, ili kontaminacijom žlezda koje luče zaštitnu mast. Bolest kod šećeraša može da se iskomplikuje, a postoji i mogućnost da se razvije u maligno zapaljenje.
Da li je pacijentima dozvoljeno plivanje?
- Nekima zbog toga može da propadne letovanje, ali najbolje bi bilo da se suzdrže dok traje lečenje. U suprotnom, može da se produži i na deset nedelja! Ronjenje u vodi koja je prljava, puna trava, mutna - ne dolazi u obzir, to je neprihvatljivo i za zdrave osobe.
Šta ako se upala proširi?
- Zahvata ušnu školjku i bubnu opnu, može da bude praćena temperaturom i otokom limfnih žlezda, posebno žlezda vrata, i tada se propisuju antibiotici koji se uzimaju oralno, a lečenje može da potraje.
NISU SAMO KUPAČI IZLOŽENI RIZIKU
Uzroci upale mogu da budu: uzan ušni kanal, prekomerno nakupljanje cerumena, nestručno ispiranje ušiju, znoj koji se sliva u uši, čišćenje ušiju štapićima, seboreja, psorijaza, leukopenija, korišćenje slušnog kanala ili slušalica koje se postavljaju unutar uva, prodor spreja ili boja za kosu u uvo, nakit može da izazove iritaciju i posledičnu infekciju, neočišćena kada za kupanje, zagađena voda.
ŠTA TREBA DA ZNATE:
- Ne uklanjajte mehaničkim putem nakupljeni cerumen iz uva
- Ne koristite oštre predmete da biste ublažili svrab u ušima
- Ne sipajte u uši kapi biljaka ili toplo ulje
- Ako ste skloni pojavi plivačkog uva, pre odlaska na letovanje posetite ORL specijalistu, proceniće da li je potrebno ispiranje i kakvu zaštitu da primenite
- Izbegavajte kupanje u mikrobiološki neispravnim vodama i nečistim kadama
- Zabacivanjem glave na stranu odstranite višak nakupljene vode u ušima
- Posle kupanja suvim peškirom obrišite spoljni ušni kanal
DECA SU OSETLJIVIJA
- Kod najmlađih imunološki sistem nije sasvim razvijen, češće obolevaju i nisu u stanju da se na adekvatan način izbore sa ovom infekcijom. Mališani imaju i Eustahijevu tubu kraću i ravniju nego odrasli, a to olakšava prodor mikroorganizama. Akutna upala uva kod njih je najčešće prateća manifestacija prehlade i zapušenog nosa, deca su razdražljiva, može da im poraste temperatura, reaguju kad im se dodirne bolno uvo, koje može i spolja da se crveni. Problem izazivaju i virusi, pa roditelji treba da znaju da uobičajeno lečenje antibioticima u tom slučaju neće rešiti problem. Zato je važno da odvedu što pre dete kod lekara, koji će odrediti adekvatnu terapiju.
BACITE KONAČNO ŠTAPIĆE ZA UŠI!
Evropa ih se uspešno rešava, ali su kod nas još uvek nezaobilazni u svakoj kući, bez obzira na to što je naučno utvrđeno da su veliki neprijatelji masti koju luče žlezde u našim ušima. Štapići za uši uklanjaju našu prirodnu zaštitu (tanak film preko kože ušnog kanala) i otvaraju put bakterijama kroz iritiranu, vlažnu sredinu u kojoj je smanjena optimalna doza kiselosti.
(Branka Mitrović, Foto: Profimedia)