Strpljenje

VIŠESATNA ZADRŽAVANJA NA NAJFREKVENTNIJIM PRAVCIMA: Krkljanac na granicama

Foto: Profimedia

Dobro se informišite o prohodnosti puteva i radnom vremenu prelaza.

Ako planirate da krenete na put, bitno je da znate da su gužve na granicama velike zbog smene turista. AMSS upozorava da može da dođe do višesatnih zadržavanja na ulazu i izlazu iz Mađarske i Hrvatske.

Prvog dana avgusta bio je povećan intenzitet saobraćaja, što je rezultiralo gužvama na graničnim prelazima. Na ulazu u Srbiju i izlazu iz nje na prelazu Horgoš putnici se zadržavaju približno jedan sat, dok je juče međuzona bila potpuno puna, kažu podaci AMSS. Teretna vozila se zadržavaju od sat i po do dva sata. Na Kelibiji je situacija takva da se putnička vozila zadržavaju oko pola sata, a teretnjaci do dva sata. Na graničnom prelazu Preševo, ka Severnoj Makedoniji, na izlazu iz zemlje čeka se oko 30 minuta, a na ulazu do sat, dok teretnjaci čekaju oko sat vremena. Na graničnim prelazima ka Bugarskoj nema dužih zadržavanja. Kolone su i pred glavnim graničnim prelazom s Hrvatskom - Batrovcima: na izlazu iz Srbije zadržavanja su oko 45 minuta, a na ulazu se čeka više od sat vremena, dok teretna vozila čekaju čak i pet sati. Na prelazu Gostun, ka Crnoj Gori, putnici čekaju do sat vremena, a teretna vozila 30 minuta. Na manjim graničnim prelazima zadržavanje je oko 20 minuta.

Tačne podatke o trenutnom stanju na granici možete da proverite na sajtu AMSS, a iz Saveza savetuju vozače da se na vreme informišu o prohodnosti puteva.

Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, kaže da gužvi može da ima na svim graničnim prelazima i da se naoružate strpljenjem.

- Pripremite se unapred na čekanje, bez nervoze i obavezno držite odstojanje u svakom trenutku. Nemojte da se približavate previše kolima ispred vas. Obavezno vežite pojas, naročito zato što se dogodilo toliko nesreća upravo zbog nevezanog pojasa - kaže za Kurir Okanović.

Saveti
* Kada ste umorni, kafa i energetska pića vam neće pomoći, jedini lek za umor je odmor
* Pijte dosta tečnosti i uvek imajte vodu kod sebe
* Ponesite hranu, naročito ako idete s decom
* Imajte napunjen rezervoar, kako zbog čekanja tako i zbog rada klima-uređaja u automobilu

Uputstvo
Alternativni prelazi


Građanima se preporučuje da koriste alternativne prelaze, ali da se dobro informišu o radnom vremenu prelaza da ne bi sebi napravili i veći problem pokušavajući da skrate put.
- Što se tiče puta za Bugarsku, alternativnih graničnih prelaza nema. Najbolja ruta za turiste koji su se uputili ka Crnoj Gori jeste da idu preko Mladenovca i Topole, zatim Rudnika, pa dalje ka Čačku, Užicu i Prijepolju i da granicu pređu na prelazu Jabuka. Oni koji su se pak odlučili da idu u Grčku, najbolje bi bilo da pri ulasku u Makedoniju izaberu prelaz Prohor Pčinjski. Granični prelaz Šid je najbolja alternativa za putnike koji su krenuli u Hrvatsku, dok onima koji idu u Mađarsku savetujem da se upute ka prelazu Bajmok, gde bi trebalo da budu manje gužve - objašnjava Okanović.

Kurir.rs/ Nevena Tomašević

Foto: Profimedia