Na sve spremni Vlast je po pravilu neprobojna za obaveštajne atake drugih država, ali je zato opozicija veoma laka meta, pa nije retkost da se nekad i sami ponude da rade za strane agenture.To čine čak i lideri stranaka, navode sagovornici Kurira
Pojačano delovanje stranih obaveštajnih službi u Srbiji, o kojem javno govore i srpski zvaničnici, otvara pitanje uticaja različitih agentura na celokupnu političku sferu.
Dok je vrh vlasti po pravilu neprobojan za obaveštajne atake drugih država, naši sagovornici objašnjavaju da su političari u opoziciji uvek interesantnija meta, često i veoma laka, pa nije retkost da se nekad i sami nude da budu od pomoći tajnim službama drugih država.
Plodno tlo
- Srbija je postala plodno tle za tu vrstu obaveštajnog rada. Nije teško dobiti saradnika, jer se mahom i sami nude da rade kao neka vrsta „tastera“ koji će, kad god zatreba, davati informacije o njima bezbednosno interesantnim ljudima i dešavanjima. Nalaze interes da odaju poverljive informacije kako bi kompromitovali konkurenta u stranci ili političkog protivnika - otkriva izvor Kurira iz bezbednosnih krugova.
Bivši obaveštajac Božidar Spasić kaže za Kurir da je jedan od zadataka obaveštajnih službi da stvore svoju mrežu informera u zemlji u kojoj deluju. Kako objašnjava, službe atakuju na političare, i to pre svega na one koji nisu na vlasti, jer je vrh vlasti uvek nedodirljiv za tu obradu.
Kontakt s ambasadama
- U svim zemljama u okruženju postoje i oni koji se sami nude stranim službama. Među njima sigurno da ima i lidera stranaka, ali najviše je onih s političke margine i onih koji nisu ni vlast ni opozicija. Oni žele veću važnost i uticaj i postaju ne agenti u klasičnom smislu, već informeri, oni koji služe za pravljenje analiza, procena i na kraju oni koji mogu odvesti do nekoga ko ima pristup vojnim, policijskim ili nekim drugim državnim poverljivim podacima - naglašava Spasić.
Prema njegovim rečima, prvi korak političara je najčešće kontakt s nižim službenikom ambasade, jer se zna da on za svoju službu mora da sačini službenu belešku o tom susretu:
- Ako sve prođe, taj koji se ponudio postaje meta stranih obaveštajaca, koji mu prilaze na prijemima, večerama, kulturnim manifestacijama... i ugovara se saradnja. Novac se u početku zamaskira nekim poklonjenim putovanjima, a na kraju se novac isplaćuje otvoreno.
Podsetimo, kako smo juče pisali, strane službe, najpre američka CIA i britanski MI6, u poslednje vreme su pojačale aktivnosti u našoj zemlji.
Kurir.rs/Ivana Kljajić Foto: Shutterstock