Sve donedavna menstruacija vam je bila redovna, a onda je počela da kasni, da izostaje ili ste počeli da je dobijate dva puta mesečno. Uradile ste test za trudnoću i negativan je. Pa, šta vam je? Ginekolog rešava dilemu - verovatno je u pitanju hormonalni disbalans i predlaže vam analize. Rezultati potvrđuju dijagnozu, a vi počinjete da strahujete.
Dr Ana Mitrović Jovanović, ginekolog u GAK „Narodni Front“, kaže za Dr Kurir da hormonalni disbalans predstavlja različite probleme uzrokovane poremećajem rada žlezda.
- Kad god devojke ili žene žele da objasne da nešto nije u redu s njihovim reproduktivnim zdravljem one to nazovu hormonskim disbalansom - kaže dr Mitrović Jovanović i dodaje da je stres jedan od važnih faktora rizika za problem s lučenjem hormona.
- Postoje ekstremni stresovi koji kod mlade žene mogu da dovedu do trajnog gubitka menstruacije. Upotreba alkohola, droga i pušenje kod svih, a naročito kod mladih, utiču na poremećaj funkcije žlezda koje luče hormone - kaže naša sagovornica.
Kako dodaje, problemi s hormonima mogu da se jave u bilo kom životnom dobu žene, od detinjstva do starosti, i shodno tome razlikuju se simptomi, uzroci, a samim tim i način lečenja.
Timski rad s endokrinologom
Kada se posumnja na problem obavezno se uradi i ispitivanje rada štitaste žlezde.- Ukoliko postoji, često ga rešavamo u timskom radu s endokrinologom. Pored štitnjače, može se javiti i problem s hipofizom. Zbog poremećaja njenog rada može da se poremeti i menstrualni ciklus, da se jave bolovi u dojkama, čak i lučenje mleka iako žena nije trudna niti se porađala. To se sve dešava zbog povećanog stvaranja hormona prolaktina - kaže dr Mitrović Jovanović.