Pojedini muškarci traže ženu koja liči na njihovu majku jer se tako osećaju sigurno

Večiti sinovi

To moja mama radi ovako, moja mama pegla onako, moja mama kuva super, najčešće su rečenice „maminih dečaka“

Kako ne znaš to da skuvaš? Pa, moja mama to napravi za pola sata! Još nisi opeglala veš? Moja mama bi to odavno već završila. Molim te, kad mi kuvaš kafu, stavi samo malo šećera, tako me je mama naučila da je pijem...

Poznato vam je? Da li te ili slične rečenice često slušate ili izgovarate?Dr Jovan Marić, psihijatar, kaže za Dr Kurir da traženje majke u ženi nikako nije dobro.- Sve je više muškaraca koji ostaju dugo pored svojih roditelja. Majka je ta koja svakodnevno brine o svom sinu. Do detalja zna sve o njemu. U koju devojku se zaljubio, raspored časova, najbolje drugare...

Tada majka živi svoj život kroz život svog sina. Ona fiksira sina za sebe, a on oseća da je ona jedina osoba koja najbolje razume njegove želje. Logično je da će on poželeti da njegova partnerka bude kao njegova majka - kaže taj stručnjak.

Prema njegovim rečima, u praksi se susretao s takvim muškarcima.- Imao sam pacijenta koji je bio impotentan u odnosu sa svojom ženom. Dok su sedeli kod mene u ordinaciji, ona mu je nešto rekla, a on joj je odgovorio: „Pa kako da se uzbudim kad nisi kao moja majka!“ Čim napune 20 godina, muškarci bi trebalo da se odvoje od roditelja, pronađu partnerke, ali bez uticaja majki na njihov izbor - kaže dr Marić.

Dr Kurir je istraživao zbog čega muškarci svoje žene porede sa svojim majkama.Kako su dosad stručnjaci objašnjavali, muškarci traže nekoga ko liči na njihovu mamu jer je ona uvek bila na njihovoj strani, oslonac, neko kome su se poveravali. Zbog toga, nesvesno, žele i ženu koja će da bude slična njoj. Te stvari su, kako ističu stručnjaci, uglavnom normalne dok je vezanost između majke i sina zdrava i normalna. Ukoliko to prelazi granice i stvara rivalitet između majke i žene, onda je to Edipov kompleks. Tada muškarci ne mogu da ostvare normalnu vezu sa ženom i nastaje problem.

Edipov i Elektrin kompleks

Igor Rakić, psiholog, kaže za Dr Kurir da se u najranijem detinjstvu javlja najdublja veza između dece i roditelja i da je to do određene granice normalno.- Međutim, ako su deca prezaštićena ili zapostavljena, ona, da bi nadoknadila ono što nemaju, razvijaju jak odnos prema jednom roditelju. Ukoliko su u pitanju ćerka i otac, onda je to takozvani Elektrin kompleks, dok je odnos između majke i sina često definisan Edipovim kompleksom. Takve osobe, kad odrastu, imaju u svom nesvesnom delu psihe sve što su tokom detinjstva osećali, odlučivali, mislili. A to može da se ispolji u određenim situacijama. Na primer, sinu koji je patološki vezan za majku dopašće se devojka koja neodoljivo, čak i fizički, podseća na nju. To isto važi i za odnos oca i ćerke - kaže Rakić.