VERSKI TURIZAM U SRBIJI U USPONU: Kinezi opčinjeni freskama, Turci hrle u Novi Pazar
Za svakog ponešto: Stranci traže da vide manastire Mileševu, Sopoćane,
Žiču i Studenicu, zatim Veliku džamiju u Novom Pazaru, ali i gostoljubivo monaštvo u manje poznatim manastirima
Freska „Beli anđeo“ u manastiru Milešava, kao i one u Sopoćanima i Studenici, zatim Velika džamija u Novom Pazaru, ali i gostoljubivo monaštvo u manje poznatim manastirima poput Nikolja na Rudniku i Kamenca kod Kragujevca ostavljaju bez daha strane turiste, posebno Kineze i Turke, koji u Srbiju dolaze na poklonička putovanja.
Dolaze organizovano
Dok najčuvenije pravoslavne manastire uglavnom organizovano posećuju turisti iz Rusije i iz drugih zemalja bivšeg SSSR, ali i Srbi iz Amerike i Švedske, Turci su skloniji poseti džamijama u Novom Pazaru i Sjenici. Iako u Srbiju dolaze zbog prirodnih lepota, turisti iz Kine i drugih dalekoistočnih zemalja bivaju fascinirani freskama koje vide prvi put u životu.
- Strani turisti traže najpoznatije manastire Mileševu, Studenicu, Sopoćane, Žiču i neretko žele da se spuste do Crnogorskog primorja i posete Ostrog, Dajbabe, Moraču i neke manastire na Crnogorskom primorju. To su uglavnom ruski državljani i turisti iz drugih zemalja bivšeg SSSR, poput Kazahstana, Ukrajine i Belorusije. Pored ovih prethodno nabrojanih, mi volimo da ih odvedemo i u manje poznate drevne manastire Voljavča i Nikolje na Rudniku i Kamenac kod Kragujevca, gde je posebno izražena gostoljubivost monaštva. Što se nepravoslavnih naroda tiče, oni vole da vide manastire u jugozapadnoj Srbiji iz doba Nemanjića, poznate po fresko-slikarstvu, gde se stranci oduševe freskama naročito u Sopoćanima - kaže za Kurir Marjan Božičnik, vlasnik jedne od turističkih agencija iz Nove Pazove, koja se bavi i pokloničkim turizmom.
On ističe da sveštenici iz Rusije obično dovode u Srbiju vernike iz svoje parohije koji, osim crkava i manastira, vole da vide i Beograd i Sremske Karlovce.
- Što se nepravoslavnih naroda tiče, imali smo grupe iz Turske, kojima je zanimljivo da vide i naše manastire, ali se dobro osećaju kada posete Novi Pazar i Sjenicu, gde ima muslimanskog stanovništa, pa se osećaju kao kod kuće - ističe Božičnik.
Kombinovane ture
Aleksandar Seničić, direktor Asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta), naglašava da, što se tiče turista sa dalekih destinacija, nema velikog interesovanja za verske objekte, pa se za njih prave kombinovane višednevne ture u okviru kojih obiđu gradove i, usput, jedan ili dva manastira.
- Turiste sa Dalekog istoka zanimaju prirodne lepote poput Tare, Zlatibora, Vlasine, i u sklopu tih tura ponudi im se i obilazak nekog od naših manastira. Interesantno im je fresko-slikarstvo jer se prvi put susreću s tim, kao i to što su objekti stari po šest-sedam vekova. Turisti iz Turske vole da obiđu spomenike iz osmanlijskog perioda - Kalemegdan, Smederevsku tvrđavu, kao i Veliku džamiju u Novom Pazaru, i oduševljeni su što u srcu Srbije postoji pravi orijentalni grad, a Izraelci, pored manastira, uvek obiđu i sinagoge, ako postoje u mestu u kojem borave - ističe Seničić.
Kurir.rs/Slavica Tomčić Foto: Kurir/shutterstock
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: