ODGOVORNO PONAŠANJE U JAVNOM MEDIJSKOM PROSTORU! Dačić sa generalnom direktorkom UNESKO: Svet ne može postati bolji bez jačanja saradnje u oblastima kulture, obrazovanja, nauke i komunikacija i informacija
Svet ne može postati bolji bez zaštite i jačanja saradnje u oblastima kulture, obrazovanja, nauke i komunikacija i informacija, poručio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i dodao da je Srbija posvećena mandatu i vrednostima UNESKO.
Dačić je, otvarajući Međunarodni konsultativni sastanak u oblasti medijske i informacione pismenosti, istakao da skup govori upravo u prilog toj posvećenosti Srbije i njenom opredeljenju da bude snažan partner u sprovođenju UNESKO globalnih prioriteta i ciljeva.
Srbija, istakao je, ulaže stalne napore da široko razgrana saradnju sa UNESKO i pruži podršku intelektualnom autoritetu i raznovrsnoj ekspertizi te organizacije, posebno u kontekstu novog globalnog razvoja i Agende 2030.
Dačić je poručio da svet ne može postati bolji bez zaštite i jačanja saradnje u oblastima kulture, obrazovanja, nauke i komunikacija i informacija, u čemu je UNESKO ključan akter na globalnom nivou.
Srbija, napomenuo je, pridaje izuzetan značaj aktivnostima UNESKO po pitanju zaštite materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa, prirodnog i dokumentarnog nasleđa, kao i promovisanju raznolikosti kulturnih izraza, i snažno podržava prioritete UNESKO - Afriku i rodnu ravnopravnost, kao i mlade, obrazovanje i kulturu.
- Očekujemo da će ova poseta generalne direktorke UNESKO doprineti daljem intenziviranju i diversifikaciji saradnje Republike Srbije i UNESKO u svim oblastima, rekao je Dačić i konstatovao da je generalna direktorka UNESKO Odri Azule, po prvi put u Srbiji u tom svojstvu.
Srbija je spremna da na različite načine doprinese jačanju i sprovođenju zacrtanih prioriteta i ciljeva UNESKO, dodao je Dačić.
Ministar je ukazao da medijska i informaciona pismenost podrazumevaju upravo veštine i znanja koja omogućuju svim ljudima da aktivno učestvuju u građanskom životu savremenog društva na odgovoran način, prema sebi i prema drugima.
To su veštine koje razvijaju kritičko razmišljanje, odgovorno ponašanje u javnom medijskom prostoru, borbu protiv stereotipa, rasizma, govora mržnje, diskriminacije, dodao je Dačić.
- Medijska i informaciona pismenost postaje pismenost za život u digitalnom dobu, u trenutku kada svi težimo osnaživanju građana da odgovore na socijalne, ekonomske i ekološke izazove i aktivno doprinesu sveukupnom napretku naših društava, naveo je on.
Dačić je dodao da je današnji skup i priznanje UNESKO liderstvu i viziji u oblastima koje mogu da transformišu i unaprede kvalitet života ljudi i društava, ali i dovedu do održivog mira, tolerancije i međusobnog razumevanja.
- Ovo se posebno odnosi na mlade generacije, jer na mladima svet ostaje, primetio je Dačić.
Ukazao je da smo u savremenom svetu globalizacije i digitalizacije, kada se čini da je sve na dohvat ruke, suočeni, paradoksalno, sa porastom sukoba i nerazumevanja, ekstremizma, diskriminacije.
- Polazeći od toga da neznanje rađa predrasude, a predrasude sukobe, važno je dodatnu pažnju posvetiti pismenosti i obrazovanju kao prevenciji svakog oblika netolerancije. Zato je misija UNESKO danas značajnija nego ikada pre, na nacionalnom i globalnom nivou, rekao je Dačić.
Izrazio je zahvalnost UNESKO što je prepoznao ideju da se preispita i unapredi relevantni nastavni plan i program za nastavnike, kao ključni resurs za razvijanje informacionog, komunikacionog i tehnološkog pejzaža.
Dodao je da se nada da će zaključci skupa, kao rezultat rada 30 stručnjaka iz celog sveta u oblasti medija, obrazovanja, komunikacionih i informacionih tehnologija, uspešno doprineti pripremi "Beogradskih smernica za Nacrt globalnih standarda za kurikulume za medijsku i informacionu pismenost", a potom i ažuriranju priručnika o medijskoj i informacionoj pismenosti.
Srbija će nastaviti da se, sa generalnom direktorkom i državama članicama, zalaže za ostvarenje plemenitih vrednosti i ciljeva UNESKO od civilizacijskog značaja, ne samo u domenu obrazovanja i komunikacija, već i nauke i kulture, imajući u vidu njihov izvanredan potencijal u ostvarenju pozitivne vizije sveta na putu ka sveobuhvatnom i trajnom miru, zaključio je Dačić.
Plenarna sesija, kojoj je uz brojne predstavnike UNESKO i Vlade Srbije i medijske i akademske zajednice prisustvovao i ministar prosvete Mladen Sarčevic deo je programa Međunarodnog ekspertskog sastanaka o medijskoj i informacionoj pismenosti.
Ovo je prvi u nizu međunarodnih sastanaka na kojem učestvuje 32 eksperata iz celog sveta u oblasti medija, obrazovanja, informacionih i komunikacionih tehnologija koji ce raditi na pripremi "Beogradskih smernica za Nacrt globalnih standarda za kurikulume za medijsku i informacionu pismenost".
Skup su organizovali Ministarstvo kulture i informisanja, u saradnji sa UNESKO i Ministarstvom spoljnih poslova.
(Kurir.rs/Tanjug)