Ocena: Rusija se ne zalaže za takvo rešenje, ali ono ne bi bilo presedan u Evropi. I bivša SFRJ je raščlanjena na sve moguće načine, podsetio je Aleksandar Bocan-Harčenko
Podela Kosova i Metohije ne bi bila presedan u Evropi, poručio je ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko i podsetio na rasparčavanje bivše Jugoslavije.
Ruski ambasador je napomenuo da se Rusija ne zalaže za podelu Kosova, niti za bilo koju od varijanti rešavanja ovog pitanja.
Bez stolice u UN
- Bivša Jugoslavija je raščlanjena na sve moguće načine. I posle svega, ispada da presedan nije bio ni komadanje SFRJ, ni SRJ, ni same Srbije, a da bi podela Kosova bila presedan. Takve izjave zvuče čudno - izjavio je Bocan-Harčenko u intervjuu za Politiku.
Bivši ambasador Milisav Paić kaže za Kurir da je ova poruka ruskog ambasador nagoveštaj da bi Moskva mogla prihvatiti razgraničenje kao krajnje rešenje kosovskog pitanja, ali isključivo u okvirima Rezolucije UN 1244.
- Pitanje je šta Srbija u razgraničenju dobija, a šta gubi. Rusima bi više odgovaralo rešenje koje bi se baziralo na Rezoluciji 1244, a to znači da bi to de fakto bilo unutrašnje razgraničenje, s tim da Priština ne bi mogla da dobije mesto u UN. Rezolucija 1244 podrazumeva rešenje problema koje bi obezbedilo najviši stepen autonomije KiM u okviru naših granica. Izjava Bocan-Harčenka praktično to znači - smatra naš sagovornik.
Dvojaki standardi
Prema oceni bivšeg šefa diplomatije Živadina Jovanovića, ambasador Rusije je ukazao na nedoslednost zapadne geopolitike.
- Ne treba to nikako tumačiti kao zalaganje za podelu KiM, jer to nije ruska politika. Izjava Bocan-Harčenka je upozorenje na politiku dvostrukih standarda u najširem smislu. Sa najvišeg mesta smo čuli da je politika Moskve poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i rešavanje kosovskometohijskog statusa u skladu s Rezolucijom UN 1244, međunarodnim pravom i Ustavom Srbije - objašnjava Jovanović.
Kurir.rs/Ivana Kljajić Foto: Beta/Slobodan Miljević