SPECIJAL KURIRA PROBOJ SOLUNSKOG FRONTA! NA DANAŠNJI DAN POČELA KLJUČNA OFANZIVA ZA KRAJ VELIKOG RATA: Srbi gaze sve redom
Junaci s Francuzima razbijaju bugarsko-nemačke snage i po 40 km dnevno te 1918. nadiru kroz Srbiju
Kada je u 5.30 tog 15. septembra 1918. krenuo juriš srpskih i francuskih vojnika na bugarsko-nemačke položaje u Makedoniji, malo ko je verovao da je Prvom svetskom ratu kraj blizu. Munjevito je probijen Solunski front, Srbi su nezaustavljivo oslobađali otadžbinu, Bugarska je slomljena, Centralne sile su padale kao domine.
A taj Solunski front zamalo da bude ugašen jer se još od srpskog osvajanja Kajmakčalana 1916. praktično sedelo u rovovima. Situaciju pogoršava izlazak Rusije iz rata posle Oktobarske revolucije, kad Centralne sile postaju brojnije od Antante, te im Britanci i Amerikanci nude mir. Ali Nemačka pokreće ofanzivu na Zapadnom frontu, zbog koje odvlači snage s Balkana, ali i na kojoj će se slomiti.
Istovremeno, juna 1918. na čelo savezničke vojske u Solunu dolazi general Luj Franš d‘Epere, od koga zvanični Pariz, krišom od Britanije i Italije, traži plan za ofanzivu, a on ga nalazi kod Srba. Italijani na ofanzivu pristaju tek 9, a Britanci 11. septembra.
Artiljerija već 14. septembra tuče kao uvertira za napad koji sutradan izvodi srpska Druga armija uz pomoć Francuza. Krenulo je s vrleti Moglenskog odseka, padaju bombe i mrtvi niz strme padine za Veternik, Dobro polje, Sokol, Kozjak... i put ka Vardaru. Osvojeno je 11 km prvih linija bugarskih položaja - front je probijen! Sutradan je palo još 40 km, a već 21. septembra Srbi su u dolini Vardara. I nezaustavljivo jure dalje kroz otadžbinu, poderani, gotovo bez hrane, po kiši... po 40 km dnevno, ostavljajući Francuze daleko iza sebe. Bugarska kapitulirala već 30. septembra, Srbi ulaze u Beograd 1. novembra, Austrougarska se raspada, a Nemačka potpisuje primirje 11. novembra.
A Lojd Džordž, isti onaj koji je kao britanski premijer 1918. bio protiv ofanzive, godinama kasnije priznaće da je rat mogao da se okonča i 1916. samo da su napali Cetralne sile na balkanskom ratištu...
Kurir.rs/Jelena S.Spasić Foto: Istorijski Muzej Srbije